Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich  
 
Budzów      BudzówBystra-Sidzina   Bystra-SidzinaJabłonka       JabłonkaJordanówMiasto JordanówKoszarawa     KoszarawaLanckorona    LanckoronaLipnica Wielka   Lipnica WielkaMaków Podhalański Maków PodhalańskiMucharz       MucharzStryszawa      StryszawaStryszów       StryszówSucha Beskidzka Sucha BeskidzkaZawoja         ZawojaZembrzyce     Zembrzyce

Stowarzyszenie
Gmin Babiogórskich

Stowarzyszenie
Wydarzenia
  Jesteś tutaj strona główna wydarzenia 09.06.2018
STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGÓRSKICH

ul. Mickiewicza 19
34-200 Sucha Beskidzka
tel. 665-053-572
info@sgb.org.pl
www.sgb.org.pl


 


ARCHIWUM WYDARZEŃ
  ROK 2019
  ROK 2018
  ROK 2017
  ROK 2016
  ROK 2015
  ROK 2014
  ROK 2013
  ROK 2012
  ROK 2011
  ROK 2010
  ROK 2009

8-9 czerwca 2018 roku

Wycieczka laureatów Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Ogólnej
„Leonardo” 2018
W dniach 8-9 czerwca 2018 r. odbyła się wycieczka dla finalistów Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Leonardo” 2018.

Celem tegorocznego wyjazdu było zwiedzanie Łańcuta, Leżajska i Zamościa. 

W wycieczce brało udział 31 uczniów z Polski i 9 ze Słowacji, nad którymi opiekę sprawowało 4 nauczycieli oraz przewodnik - Pan Marcin Leśniakiewicz. Organizatorem wyjazdu był EMELTUR Usługi Przewodnickie i Turystyczne.

Wszyscy uczestnicy wycieczki zebrali się na parkingu przed Urzędem Miejskim w Suchej Beskidzkiej o godz. 6.00, gdzie ciepło powitała ich Pani Maria Mazur, która zadbała o to, aby wyjazd był nie tylko bardzo interesujący, ale również wygodny i obfitujący w smaczne posiłki. O godz. 6.30 wycieczkowy autobus z suskiego „Beskidy Tourist” wyruszył z Suchej Beskidzkiej do Łańcuta. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Łańcucie. Uczestnicy wycieczki podziwiali przepiękne wnętrza komnat pałacu Lubomirskich i Potockich, jak również oglądali wystawy w pałacowej stajni, bogate zbiory wozowni oraz wspaniałe przypałacowe parki. Słoneczna pogoda, przyjemny cień starych drzew, niezwykła woń kwitnących róż oraz wyjątkowe otoczenie sprzyjały zawieraniu nowych znajomości i integracji młodzieży. Następnie wycieczka udała się do Leżajska. Podczas spaceru przewodnik przybliżył uczestnikom specyfikę tego miasteczka. Opowiedział m.in. o historii społeczności żydowskiej, a następnie zaprowadził wszystkich na żydowski cmentarz, gdzie znajduje się wyjątkowy grobowiec, tzw. ohel Cadyka Elimelecha Weissbluma, będący celem pielgrzymek chasydów z całego świata. Uczestnicy wycieczki byli świadkami modlitewnych śpiewów, które w tym czasie odprawiali młodzi wyznawcy religii Mojżeszowej. W Leżajsku znajduje się też wspaniały zespół kościelno-klasztorny oo. Bernardynów, który także znajdował się na trasie tej eskapady. Miejsce to słynie  z cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia oraz niezwykłych organów. Leżajskie organy w Bazylice oo. Bernardynów słyną w całej Europie, jako jedne z najlepiej brzmiących. Organy składające się z trzech oddzielnych instrumentów, które mają oddzielne klawiatury, co umożliwia równoczesne koncertowanie trzech artystów. Organy przyozdobione są postaciami świętych, zakonników i figurami tworzącymi chór muzyczny.

Kolejny punkt wycieczkowego programu to przejazd do Zamościa i zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu „Carskie Koszary” oraz wspólna i obiadokolacja. Po krótkim odpoczynku uczestnicy wycieczki z wielką ochotą przystali na propozycję pana przewodnika i udali się na wieczorny spacer po Zamościu. I tu kolejna niespodzianka – na płycie rynku niezwykłe występy
i wspaniała muzyka w ramach trwającej właśnie w Zamościu Arlekinady.

Podczas tego widowiska artystycznego można było podziwiać występy aktorów teatralno-cyrkowych, posłuchać muzyki dawnej oraz zobaczyć niespotykany występ teatru ognia.

Zwiedzanie Zamościa, architektonicznej perły kresów, miało miejsce w sobotę w godzinach dopołudniowych. Uczestnicy wycieczki mogli w blasku słońca zobaczyć wspaniale odrestaurowane zabytki tego niezwykłego miasta idealnego, miasta-twierdzy, jak również poznać jego ciekawą historię. Spacerowali także po zamojskim parku, widzieli wały obronne i fosę, poznali bramy prowadzące do miasta i odwiedzili fortyfikacje i bastiony. Potem nadszedł czas na pyszny obiad w „Koszarach kozackich”, a po nim dalsze zwiedzanie. Przewodnicy oprowadzili uczestników wycieczki po zmodernizowanych fortyfikacjach, bastionach i kazamatach. Opowiadając historię Zamościa, zwracali także uwagę  na wątki historyczne związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Zwiedzanie tych wyjątkowych zabytków militarnych zakończyło pobyt w Zamościu, gdyż nadeszła pora udania się w drogę powrotną do Suchej Beskidzkiej.

W czasie drogi powrotnej, nie było końca rozmowom, dyskusjom, żartom i wspólnym zabawom. Trudno było się rozstać, co świadczy o ogromnym zadowoleniu i radości wszystkich uczestników tegorocznej wycieczki laureatów konkursu „Leonardo”.

Krystyna Wajdzik
Dyrektor Szkoły Podstawowej  Nr 1
im. Jana Pawła II
w Suchej Beskidzkiej
(opiekun młodzieży)

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich serdecznie dziękuje młodzieży za wzorowe zachowanie, Pani Katarinie ze Słowacji, Pani Krystynie Wajdzik  z Suchej Beskidzkiej, Pani Ewie Mętel z Koszarawy, Pani Katarzynie Włosiak z Zawoi, Pani  Renacie Płachta ze Stryszowa za opiekę i serdeczność, przewodnikom za przekazanie ogromnej wiedzy na temat zwiedzanych miejsc i obiektów, Panu Marcinowi Leśniakiewiczowi właścicielowi firmy EMELTUR Usługi Przewodnickie i Turystyczne z Suchej Beskidzkiej za perfekcyjnie przygotowany program i pobyt uczniów, a także Panu Piotrowi Sali kierowcy za bezpieczny przejazd na trasie wycieczki.

Marek Listwan
Starszy Gazda
Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich

Fot. Marcin Leśniakiewicz.

 

Fotografie Krystyna Wajdzik

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572