Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich  
 
Budzów      BudzówBystra-Sidzina   Bystra-SidzinaJabłonka       JabłonkaJordanówMiasto JordanówKoszarawa     KoszarawaLanckorona    LanckoronaLipnica Wielka   Lipnica WielkaMaków Podhalański Maków PodhalańskiMucharz       MucharzStryszawa      StryszawaSucha Beskidzka Sucha BeskidzkaZawoja         ZawojaZembrzyce     Zembrzyce

Stowarzyszenie
Gmin Babiogórskich

Stowarzyszenie
Wydarzenia
  Jesteś tutaj strona główna wydarzenia 12.05.2019
STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGÓRSKICH

ul. Mickiewicza 19
34-200 Sucha Beskidzka
tel. 665-053-572
info@sgb.org.pl
www.sgb.org.pl


 


ARCHIWUM WYDARZEŃ
  ROK 2019
  ROK 2018
  ROK 2017
  ROK 2016
  ROK 2015
  ROK 2014
  ROK 2013
  ROK 2012
  ROK 2011
  ROK 2010
  ROK 2009

12 maja 2019 roku

Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Ogólnej „Leonardo 2019”

Po raz dwudziesty trzeci Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich przeprowadziło Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Ogólnej „Leonardo 2019”. Finał konkursu poprzedziły eliminacje szkolne i gminne w 13 gminach należących do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Na zaproszenie Združenia Babia Hora tegoroczny finał został zorganizowany w Rabčicach na Słowacji. Zasady przeprowadzenia ostatniego etapu nie uległy zmianie, w pierwej części uczniowie odpowiadali na 33 pytania testowe z przedmiotów obowiązujących w gimnazjum, religii i wiedzy o regionie. Do testu przystąpiło 46 uczniów z Polski i 11 uczniów ze Słowacji. Komisja konkursowa wyłoniła 11 uczniów w tym dwóch ze Słowacji, którzy uzyskali największą ilość punktów i zakwalifikowali się do tzw. „finału ścisłego”. W tej części finaliści odpowiadali na 5 pytań ułożonych w zestawy tematyczne – ścisłe lub humanistyczne. Po zsumowaniu wyników części pisemnej i ustnej uczniowie zajęli następujące miejsca:

I miejsce – Patryk Rusin z miasta Sucha Beskidzka
II miejsce – Katarzyna Nowak z gminy Budzów
III miejsce – Justyna Szafraniec z gminy Zawoja
IV miejsce - ex aequo - Marcin Dendys z gminy Bystra-Sidzina i Roksana Pieronkiewicz z gminy Budzów
V miejsce - Marcelina Kubańska z gminy Maków Podhalański
VI miejsce - - ex aequo – Wiktoria Mazur z gminy Maków Podhalański i Maja Pasierbek także z gminy Maków Podhalański
VII miejsce – Mateusz Gruda z gminy Budzów .

W tym ścisłym gronie znaleźli się także dwaj uczniowie ze Słowacji.

Ww. uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Babiogórski Park Narodowy, Nadleśnictwo Sucha Beskidzka a także wydawnictwa Stowarzyszenia. Finał uświetniły występy uczniów z Rabčic.

Zmagania uczniów obserwowali licznie przybyli włodarze i delegaci gmin należących do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich oraz Združenia Babia hora. Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu.


Zarząd składa podziękowania Panu Józefowi Słowikowi i jego współpracownikom oraz starostom gmin słowackich za zaproszenie do Rabčic, miłe przyjęcie i wspaniała atmosferę. Dziękuje burmistrzom i wójtom oraz delegatom za przybycie, a także fundatorom nagród oraz opiekunom którzy przygotowali uczniów do konkursowych zmagań. Szczególne podziękowania kieruje do Pani Dyrektor ZS w Zubrohlavie Renaty Pavcowej za koordynacje konkursu po stronie słowackiej i Panu Zbigniewowi Kowalskiemu, który od kilkunastu lat koordynuje wszystkie etapy konkursu, a także wycieczki laureatów.

W bieżącym roku 20 laureatów konkursu pojedzie na wycieczkę na Słowacje w dniach 24 do 26 maja br. Zwiedzać będą miedzy innymi: Zamek Orawski, wieżę widokową w Zubrohlavie, Muzeum Wsi Orawskiej, Demianowską Jaskinię Wolności, Park Miniatur Liptovský Ján. Uczniom i opiekunom życzymy dobrej pogody i wspaniałych wrażeń.

Laureaci organizowanego konkursu „Leonardo” od 1996 roku zwiedzili już miedzy innymi: Budapeszt, Wiedeń, Kraków, Warszawę, Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Lwów, Bratysławę, Wrocław, Sandomierz, Nałęczów, Kazimierz Dolny, Wieliczkę oraz kilka razy gościli na Słowacji w ramach współpracy podjętej w 2000 roku ze Združenia Babia hora. Niektóre miasta odwiedzane były kilka razy.

Autor zdjęć Robert Kadela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572