Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich  
 
Budzów      BudzówBystra-Sidzina   Bystra-SidzinaJabłonka       JabłonkaJordanówMiasto JordanówKoszarawa     KoszarawaLanckorona    LanckoronaLipnica Wielka   Lipnica WielkaMaków Podhalański Maków PodhalańskiMucharz       MucharzStryszawa      StryszawaStryszów       StryszówSucha Beskidzka Sucha BeskidzkaZawoja         ZawojaZembrzyce     Zembrzyce

Stowarzyszenie
Gmin Babiogórskich

Stowarzyszenie
Wydarzenia
  Jesteś tutaj strona główna wydarzenia 14-16.06.2013
STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGÓRSKICH

ul. Mickiewicza 19
34-200 Sucha Beskidzka
tel. 665-053-572
info@sgb.org.pl
www.sgb.org.pl


 


ARCHIWUM WYDARZEŃ
  ROK 2019
  ROK 2018
  ROK 2017
  ROK 2016
  ROK 2015
  ROK 2014
  ROK 2013
  ROK 2012
  ROK 2011
  ROK 2010
  ROK 2009

14-16 czerwiec 2013 roku

Laureaci Konkursu Wiedzy Ogólnej LEONARDO przebywali na Słowacji Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich przygotowało w nagrodę dla najlepszych uczniów - laureatów Konkursu Wiedzy Ogólnej „Leonardo 2013” trzydniową wycieczkę do Słowacji.

Wycieczka odbyła się w dniach 14 -16-go czerwca br. Opiekunami młodzieży byli:
Pani Krystyna Kuś z Gminy Zawoja, Pani Joanna Adaszek z Gminy Lanckorona, Pan Jan Malaga z Makowa Podhalańskiego, który pełnił dodatkowo rolę przewodnika i tłumacza oraz dwóch opiekunów ze Słowacji.
           

Program jaki przygotowali Słowacy uczestnikom wycieczki był bogaty i atrakcyjny. W pierwszym dniu na trasie przejazdu do Bańskiej Szczawnicy, uczestnicy zatrzymali się w Parku Donovaly, gdzie wyciągiem krzesełkowym wyjechali na wysokość 1400mnpm. /Nova Hola/skąd mogli podziwiać przepiękne panoramy Słowackich Tatr. Atrakcją była możliwość skorzystania z jazdy po torze saneczkowym.

W dalszej drodze uczestnicy wycieczki zatrzymali się w pięknej Bańskiej Bystrzycy, gdzie odbyli spacer po mieście, można też było na rynku obejrzeć występy dziecięcych zespołów folklorystycznych.

Do Bańskiej Szczawnicy wycieczka przybyła w godzinach popołudniowych i po szybkim zakwaterowaniu, uczestnicy udali się autokarem do serca szczawnickich wierchów, gdyż tam znajduje się unikalna i jedyna w świecie szkoła, gdzie wykłada się przedmiot sokolnictwo i kształci sokolników. Zdobyte umiejętności zademonstrowali uczestnikom wycieczki uczniowie tej niezwykłej szkoły.

Drugi dzień wycieczki również był bardzo atrakcyjny. Najpierw uczestnicy zwiedzili barokowo klasycystyczny zamek „Święty Anton” /1744r/. Zamek ten posiada bardzo cenne zbiory, a jego zamysł architektoniczny został oparty na kalendarzu i tak np. posiada 365 sal /tyle co dni w roku/, 52 okna /tyle tygodni w roku/,  12 kominów /tyle miesięcy/, rzeźby barokowe obrazujące dzień i noc itp. Na uczestnikach ogromne wrażenie wywarła również sala myśliwska wraz z bogatymi trofeami zwierzyny i ptactwa. Zamek ten od 1985 r. został wpisany w ewidencję jako narodowy pomnik kultury.

Następną atrakcją było zwiedzanie, biorącej swe początki w XVI wieku, kopalni metali szlachetnych. Wędrówka zwiedzających to trasa 1300 m chodników na głębokości 40m pod jeziorem „Klinger”. Młodzież zwiedzając kopalnię miała możliwość poznania różnych technik wydobywania szlachetnych kruszców, wszyscy przekonali się, że była to bardzo ciężka i niebezpieczna praca.

Po południu wszystkim należał się wypoczynek, toteż przy pięknej słonecznej pogodzie odpoczywano na basenie kąpielowym. Można było też łato zauważyć, że na początku wycieczki całkiem sobie obcy uczniowie szybko nawiązali między sobą przyjacielskie kontakty i tworzyli zwartą, zdyscyplinowaną oraz chłonną wiedzy grupę.

Trzeci dzień wycieczki to zwiedzanie „Nowego Zamku” z ekspozycją obrazów i broni służącej do obrony Bańskiej Szczawnicy przed najazdami Turków. Następnie młodzież wdrapując się dróżkami na potężny kopiec górujący nad miastem obejrzała trzy kościoły „Kalwarii Bańskiej Szczawnicy”.

Po uczestnictwie we mszy świętej nastąpiła pora powrotu do domu. Gospodarzom Słowakom oraz organizatorom wszyscy uczestnicy wycieczki składają serdeczne podziękowania. Była to piękna nagroda.

/Foto i tekst Jan Malaga/

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572