Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich  
 
Budzów      BudzówBystra-Sidzina   Bystra-SidzinaJabłonka       JabłonkaJordanówMiasto JordanówKoszarawa     KoszarawaLanckorona    LanckoronaLipnica Wielka   Lipnica WielkaMaków Podhalański Maków PodhalańskiMucharz       MucharzStryszawa      StryszawaSucha Beskidzka Sucha BeskidzkaZawoja         ZawojaZembrzyce     Zembrzyce

Stowarzyszenie
Gmin Babiogórskich

Stowarzyszenie
Wydarzenia
  Jesteś tutaj strona główna wydarzenia 17.06.2018
STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGÓRSKICH

ul. Mickiewicza 19
34-200 Sucha Beskidzka
tel. 665-053-572
info@sgb.org.pl
www.sgb.org.pl


 


ARCHIWUM WYDARZEŃ
  ROK 2019
  ROK 2018
  ROK 2017
  ROK 2016
  ROK 2015
  ROK 2014
  ROK 2013
  ROK 2012
  ROK 2011
  ROK 2010
  ROK 2009

17 czerwca 2018 roku

Wycieczka do Lwowa 
20 września 2017 roku Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich otrzymało od Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego Metropolity Lwowskiego oraz ks. Władysława Biszko Dyrektora Domu Pielgrzyma we Lwowie Brzuchowicach zaproszenie do Lwowa. Już w grudniu na Walnym Zebrania Członków, które odbyło się w Jabłonce postanowiono zorganizować wycieczkę do Lwowa dla samorządowców i ich rodzin. Rolę organizatora powierzono firmie EMELTUR Usługi Przewodnickie i Turystyczne Marcin Leśniakiewicz, która zaproponowała bogaty program pobytu.

Wycieczka odbyła się w dniach 15 – 17 czerwca 2018 roku. Wzięły w niej udział 42 osoby. Po Lwowie i okolicach oprowadzał Pan Jacek Tokarski – autor przewodników po Lwowie i Zachodniej Ukrainie, założyciel i właściciel wydawnictwa Wyskoki Zamek, wydającego książki o tematyce wschodniej, miłośnik Lwowa, który w sposób niezwykle intersujący, z dozą humoru, przekazywał informacje na temat zwiedzanych miejsc i obiektów.

W pierwszy dzień pobytu uczestnicy obejrzeli miedzy innymi: rynek z ratuszem, katedrę łacińską, Prospekt Swobody z budynkiem Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu, wały hetmańskie, pomnik Mickiewicza, kościół dominikanów, cerkiew wołoską, dzielnicę żydowską.

W drugi dzień zwiedzili okolice Lwowa: Złoczów (zamek obronny z XVII w., własność rodziny Sobieskich), Podhorce (zamek obronny z XVII w. – najpiękniejsza rezydencja magnacka na Kresach, własność Koniecpolskich i innych znakomitych rodzin magnackich), Olesko – zamek, miejsce narodzin Jana III Sobieskiego, Zadwórze - miejsce słynnej bitwy (17 sierpnia 1920 roku) żołnierzy polskich z armią konną Budionnego, polegli prawie wszyscy obrońcy. Bitwa ta nazywana jest często „polskimi Termopilami”, Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich.

W ostatni dzień uczestnicy poznali miedzy innymi historię gmachu uniwersytetu (dawniej budynek sejmu galicyjskiego), starego uniwersytetu, przeszli słynną ulicą Akademicką, zwiedzili Cerkiew św. Jury, Katedrę Ormiańską pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół św. Elżbiety - projektu architekta Teodora Talowskiego (zaprojektował kościół w Suchej).
W drodze powrotnej zwiedzili sanktuarium Matki Bożej w Rudkach, gdzie w 1876 roku w krypcie kościoła został pochowany Aleksander Fredro.

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich serdecznie dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tej wycieczki. Szczególne podziękowania kieruje do Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego Metropolity Lwowskiego oraz ks. Władysława Biszko Dyrektora Domu Pielgrzyma im. bł. Jakuba Strzemię w Lwowie Brzuchowicach za zaproszenie do Lwowa.         Ks. Władysławowi Biszko także za zorganizowanie wspaniałego pobytu w Domu Pielgrzyma, którym kieruje, troskliwą opiekę, wspaniałą atmosferę, a nade wszystko za wspólną modlitwę i błogosławieństwo członków Stowarzyszenia i ich rodzin. Dziękuje Pani Agacie Kłapycie Kierownikowi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kukowie, jej podopiecznym i opiekunom za piękną rzeźbę, która została przekazana ks. Władysławowi Biszko jako pamiątka pobytu przedstawicieli SGB w Archidiecezji Lwowskiej. Podziękowania kieruje także do Pana przewodnika Jacka Tokarskiego oraz do Pana Marcina Leśniakiewicza właściciela firmie EMELTUR za przygotowanie intersującego programu pobytu we Lwowie i okolicach, a także do Pana Tadeuszowa Satławy i jego syna za bezpieczny przejazd na trasie wycieczki.

Fot. Jan Motor

 

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572