Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich  
 
Budzów      BudzówBystra-Sidzina   Bystra-SidzinaJabłonka       JabłonkaJordanówMiasto JordanówKoszarawa     KoszarawaLanckorona    LanckoronaLipnica Wielka   Lipnica WielkaMaków Podhalański Maków PodhalańskiMucharz       MucharzStryszawa      StryszawaStryszów       StryszówSucha Beskidzka Sucha BeskidzkaZawoja         ZawojaZembrzyce     Zembrzyce

Stowarzyszenie
Gmin Babiogórskich

Stowarzyszenie
Wydarzenia
  Jesteś tutaj strona główna wydarzenia 21.12.2015
STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGÓRSKICH

ul. Mickiewicza 19
34-200 Sucha Beskidzka
tel. 665-053-572
info@sgb.org.pl
www.sgb.org.pl


 


ARCHIWUM WYDARZEŃ
  ROK 2019
  ROK 2018
  ROK 2017
  ROK 2016
  ROK 2015
  ROK 2014
  ROK 2013
  ROK 2012
  ROK 2011
  ROK 2010
  ROK 2009

21 grudzień 2015 roku

Nowy „Rocznik Babiogórski”Tegoroczna odsłona periodyku wydawanego przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich i Babiogórski Park Narodowy ma szczególny charakter. W specjalnym dziale otwierającym szesnasty tom rocznika, zatytułowanym Pro Memoria. Urszula Janicka-Krzywda we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników, zebrano szereg retrospekcyjnych tekstów, które pozwolą czytelnikowi poznać życie i twórczość zmarłej w styczniu 2015 roku etnografki, wybitnej propagatorki folkloru Górali Babiogórskich oraz wieloletniej redaktor naczelnej „Rocznika Babigórskiego”.

Dalszą część publikacji stanowią rozprawy i artykuły o charakterze naukowym i popularno - naukowym w tym m.in. tekst Anny Grochal z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, zawierający charakterystykę wybranych obiektów muzealnej kolekcji Urszuli Janickiej-Krzywdy, która powstała z Jej darowizn; opracowanie Marii Mazur w którym przedstawiono składy osobowe Zarządu SGB poszczególnych kadencji, kalendarium wydarzeń i publikacji oraz listy osób i instytucji uhonorowanych w latach 2006 - 2015 Laurami Babiogórskimi - najważniejszymi odznaczeniami Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich; artykuł Jerzego Mydlarza, emerytowanego nauczyciela historii, w którym autor opisuje dzieje Makowa Podhalańskiego do 1914 r.

W cyklu Prezentacje gmin opisane zostały wybrane kapliczki, krzyże i figury wotywne ziemi stryszowskiej, natomiast w Materiałach Babiogórskiego Parku Narodowego znajduje się kalendarium działań na rzecz ochrony przyrody babiogórskiej i funkcjonowania parku narodowego na Babiej Górze autorstwa Macieja Mażula. Ponadto w najnowszym wydaniu „Rocznika Babiogórskiego” znajdziecie państwo krótkie komunikaty, informacje o nowościach wydawniczych w tym m.in. recenzję książki Marcina Leśniakiewicza Babia Góra i okolice. Przewodnik po obszarze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, wydanej staraniem SGB, nagrodzonej na XXIV Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w kategorii „przewodniki” w październiku 2015 r. W Arkuszu poetyckim zaprezentowano tradycyjnie utwory babiogórskich regionalistów – profesora UJ Tadeusza Palecznego, oraz Jadwigi Czarny, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji Turystyki i Sportu w gminie Bystra-Sidzina. W „Roczniku” zwyczajowo przedstawiono także sprawozdania z działalności Zarządu Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich i Babiogórskiego Parku Narodowego w 2014 roku oraz noty biograficzne autorów i redaktorów. „Rocznik Babiogórski” w cenie 16 złotych/ egzemplarz można nabyć w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich (budynek Urzędu Miasta pok. 47) w godzinach urzędowania.

Grzegorz Wysmołek

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572