Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich  
 
Budzów      BudzówBystra-Sidzina   Bystra-SidzinaJabłonka       JabłonkaJordanówMiasto JordanówKoszarawa     KoszarawaLanckorona    LanckoronaLipnica Wielka   Lipnica WielkaMaków Podhalański Maków PodhalańskiMucharz       MucharzStryszawa      StryszawaStryszów       StryszówSucha Beskidzka Sucha BeskidzkaZawoja         ZawojaZembrzyce     Zembrzyce

Stowarzyszenie
Gmin Babiogórskich

Stowarzyszenie
Wydarzenia
  Jesteś tutaj strona główna wydarzenia 24.10.2016
STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGÓRSKICH

ul. Mickiewicza 19
34-200 Sucha Beskidzka
tel. 665-053-572
info@sgb.org.pl
www.sgb.org.pl


 


ARCHIWUM WYDARZEŃ
  ROK 2019
  ROK 2018
  ROK 2017
  ROK 2016
  ROK 2015
  ROK 2014
  ROK 2013
  ROK 2012
  ROK 2011
  ROK 2010
  ROK 2009

24 października 2016 roku

Kalendarz SGB 2017 - Babiogórskie grzybyMiłośnicy beskidzkiej przyrody z pewnością nie mogą przejść obojętnie obok najnowszego wydawnictwa Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. W sprzedaży wyjątkowy kalendarz SGB na rok 2017, którego motywem przewodnim są babiogórskie grzyby.
 
Od najdawniejszych czasów grzyby dla mieszkańców Podbabiogórza były cennym i ważnym składnikiem regionalnej kuchni. Ich wyjątkowy smak i niezwykły aromat urozmaicał, podnosił walory smakowe i nadawał charakter codziennym potrawom. Dodatek ten doskonale komponował się także z wieloma regionalnymi produktami, z których korzystały w swej kuchni gospodynie z miejscowości usianych wokół Babiej Góry. Do dziś zachowało się wiele nie tylko tradycyjnych przepisów na dania wykorzystujące walory smakowe tych składników, ale także informacji o metodach, suszenia, marynowania i przechowywania grzybów. Dla niektórych są one nieodzownym elementem diety, inni choć nie należą do smakoszy podgrzybków, borowików, i kurek, czerpią radość z poszukiwania i zbierania tych wyjątkowych darów lasu. Wytrawni grzybiarze mają swoje ulubione miejsca i tereny, swoiste mapy występowania poszczególnych gatunków, zapisane w pamięci, często utrzymywane w tajemnicy bo przekazywane, przez babcie i dziadków, z pokolenia na pokolenie w czasie jesiennych spacerów i wędrówek.

Redaktorem naczelnym wydanego wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich i Babiogórski Park Narodowy kalendarza jest Maciej Mażul, opracowanie graficzne przygotował Maciej Hojda, a barwne zdjęcia uzupełniające kolejne karty kalendarza to dzieło fotografów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, poszukiwaczy grzybów i miłośników miejscowej przyrody. Podobnie jak poprzednie edycje, kalendarz został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich zawiera kilkadziesiąt niepowtarzalnych fotografii, na których widnieją te najbardziej znane, jak również mniej popularne gatunki grzybów, uzupełnione krótkimi opisami, w których omówiono ich budowę, cechy charakterystyczne oraz zastosowanie, nie tylko kulinarne. Pod każdą datą znajdują się informacje dotyczące wschodu i zachodu słońca, imiona solenizantów, znaki zodiaku oraz nazwy świąt kościelnych, państwowych i międzynarodowych.

Część druga składa się w całości z opracowań o charakterze popularno – naukowym, pisanych barwnym i przystępnym językiem, które z pewnością zainteresują nie jednego grzybiarza – amatora, pragnącego zgłębić swoją wiedzę na temat systematyki, cech biologicznych i praw, którymi rządzi się świat grzybów. Wzorem lat ubiegłych w kalendarzu nie zabrakło również odwołań do kultury i sztuki ludowej, związanej z tą tematyką. Trzecią część tworzy rokrocznie rozbudowywany i aktualizowany Teleinformator babiogórski. Kalendarz w cenie 20 zł można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej ul. Mickiewicza 19, II piętro, pokój nr 47 ( budynek Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej).

G. Wysmołek


STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572