Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich  
 
Budzów      BudzówBystra-Sidzina   Bystra-SidzinaJabłonka       JabłonkaJordanówMiasto JordanówKoszarawa     KoszarawaLanckorona    LanckoronaLipnica Wielka   Lipnica WielkaMaków Podhalański Maków PodhalańskiMucharz       MucharzStryszawa      StryszawaStryszów       StryszówSucha Beskidzka Sucha BeskidzkaZawoja         ZawojaZembrzyce     Zembrzyce

Stowarzyszenie
Gmin Babiogórskich

Stowarzyszenie
Wydarzenia
  Jesteś tutaj strona główna wydarzenia 29.09.2018
STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGÓRSKICH

ul. Mickiewicza 19
34-200 Sucha Beskidzka
tel. 665-053-572
info@sgb.org.pl
www.sgb.org.pl


 


ARCHIWUM WYDARZEŃ
  ROK 2018
  ROK 2017
  ROK 2016
  ROK 2015
  ROK 2014
  ROK 2013
  ROK 2012
  ROK 2011
  ROK 2010
  ROK 2009

29 września 2018 roku

Kalendarz "Babiogórskie motyle"

Jest już w sprzedaży kalendarz na 2019 rok pt. „Babiogórskie motyle”, wydany wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Ukazuje on bogaty świat motyli z ich olśniewającymi barwami, charakterystycznym lotem oraz niezwykłym i pięknym cudem natury jakim jest metamorfoza - przemiana poczwarki w motyla. Tegoroczne wydanie nie zawęża się obszarowo tylko do masywu Babiej Góry i terenu Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, ale obejmuje także Kotlinę Orawsko-Nowotarską.

Redaktorem kalendarza jest Pan Maciej Mażul, opracowanie graficzne przygotowała firma HOMAGO Studio Graficzne Maciej Hojda, a ciekawy tekst napisał i barwne zdjęcia udostępnił Pan dr Wojciech Kudła specjalista w dziedzinie lepidopterologii.

Tradycyjnie już pierwsza część publikacji zawiera kilkadziesiąt niepowtarzalnych fotografii, na których widnieją te najbardziej znane motyle jak bielinek kapustnik czy paź królowej, ale także mniej popularne, uzupełnione krótkimi opisami, w których autor przedstawił ich budowę i cechy charakterystyczne oraz obszary i okresy ich występowania. W kalendarium pod każdą datą znajdują się informacje dotyczące wschodu i zachodu słońca, imiona solenizantów, znaki zodiaku oraz nazwy świąt kościelnych, państwowych i międzynarodowych.

Część druga składa się w całości z opracowań o charakterze popularno – naukowym, napisanych barwnym i przystępnym językiem. Ciekawe i jakże fascynujące życie motyli autor ujął w następujących rozdziałach:
- „Czym właściwie jest motyl”,
- „Te olśniewające i te niepozorne”,
- „Skąd te barwy?”,
- „Jak na skrzydłach”,
- „Miłość wśród motyli”,
- „Nowe życie”,
- „Gąsienice, niezaspokojone głodomory”,
- „Poczwarka – milczący świadek przemiany”,
- „Trudna szkoła przetrwania”.

Trzecią część tworzy rokrocznie rozbudowywany i aktualizowany Teleinformator babiogórski. Kalendarz w cenie 25 zł można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej ul. Mickiewicza 19, II piętro, pokój nr 47 ( budynek Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej).

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich i Pana Macieja Mażula - redaktora kalendarza, serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kolejnej pozycji książkowej obrazującej bogactwo otaczającej nas przyrody. Szczególnie dziękuje Panu dr Wojciechowi Kudle za intersujący tekst i piękne zdjęcia. Dziękuje także pozostałym autorom zdjęć: Pani Sabinie Stopka, Pani Kalinie Mażul, Panu Janowi Motor, Panu Robertowi Kowalskiemu także za udostepnienie do druku wiersza śp. Emila Kowalczyka oraz Pani Magdalenie Madoń za korektę tekstu. Podziękowania kieruję także do Pana dr Tomasza Pasierbka za współpracę i dofinansowanie kalendarza, Panu Maciejowi Hojdzie za opracowanie graficzne i druk kalendarza.

Obecnie trwają prace nad wydaniem Rocznika Babiogórskiego Tom 19, który zapewne ukaże się do końca października br.

Marek Listwan
Starzy Gazda
Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich


STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572