Kalendarz na rok 2017

Kalendarz na rok 2017

Miłośnicy beskidzkiej przyrody z pewnością nie mogą przejść obojętnie obok najnowszego wydawnictwa Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. W sprzedaży wyjątkowy kalendarz SGB na rok 2017, którego motywem przewodnim są babiogórskie grzyby.
 
Od najdawniejszych czasów grzyby dla mieszkańców Podbabiogórza były cennym i ważnym składnikiem regionalnej kuchni. Ich wyjątkowy smak i niezwykły aromat urozmaicał, podnosił walory smakowe i nadawał charakter codziennym potrawom. Dodatek ten doskonale komponował się także z wieloma regionalnymi produktami, z których korzystały w swej kuchni gospodynie z miejscowości usianych wokół Babiej Góry. Do dziś zachowało się wiele nie tylko tradycyjnych przepisów na dania wykorzystujące walory smakowe tych składników, ale także informacji o metodach, suszenia, marynowania i przechowywania grzybów. Dla niektórych są one nieodzownym elementem diety, inni choć nie należą do smakoszy podgrzybków, borowików, i kurek, czerpią radość z poszukiwania i zbierania tych wyjątkowych darów lasu. Wytrawni grzybiarze mają swoje ulubione miejsca i tereny, swoiste mapy występowania poszczególnych gatunków, zapisane w pamięci, często utrzymywane w tajemnicy bo przekazywane, przez babcie i dziadków, z pokolenia na pokolenie w czasie jesiennych spacerów i wędrówek.

Redaktorem naczelnym wydanego wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich i Babiogórski Park Narodowy kalendarza jest Maciej Mażul, opracowanie graficzne przygotował Maciej Hojda, a barwne zdjęcia uzupełniające kolejne karty kalendarza to dzieło fotografów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, poszukiwaczy grzybów i miłośników miejscowej przyrody. Podobnie jak poprzednie edycje, kalendarz został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich zawiera kilkadziesiąt niepowtarzalnych fotografii, na których widnieją te najbardziej znane, jak również mniej popularne gatunki grzybów, uzupełnione krótkimi opisami, w których omówiono ich budowę, cechy charakterystyczne oraz zastosowanie, nie tylko kulinarne. Pod każdą datą znajdują się informacje dotyczące wschodu i zachodu słońca, imiona solenizantów, znaki zodiaku oraz nazwy świąt kościelnych, państwowych i międzynarodowych.

Część druga składa się w całości z opracowań o charakterze popularno – naukowym, pisanych barwnym i przystępnym językiem, które z pewnością zainteresują nie jednego grzybiarza – amatora, pragnącego zgłębić swoją wiedzę na temat systematyki, cech biologicznych i praw, którymi rządzi się świat grzybów. Wzorem lat ubiegłych w kalendarzu nie zabrakło również odwołań do kultury i sztuki ludowej, związanej z tą tematyką. Trzecią część tworzy rokrocznie rozbudowywany i aktualizowany Teleinformator babiogórski. 

Może Ci się spodobać również:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content