Kalendarz na rok 2019

Kalendarz na rok 2019

Jest już w sprzedaży kalendarz na 2019 rok pt. „Babiogórskie motyle”, wydany wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Ukazuje on bogaty świat motyli z ich olśniewającymi barwami, charakterystycznym lotem oraz niezwykłym i pięknym cudem natury jakim jest metamorfoza – przemiana poczwarki w motyla. Tegoroczne wydanie nie zawęża się obszarowo tylko do masywu Babiej Góry i terenu Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, ale obejmuje także Kotlinę Orawsko-Nowotarską.

Redaktorem kalendarza jest Pan Maciej Mażul, opracowanie graficzne przygotowała firma HOMAGO Studio Graficzne Maciej Hojda, a ciekawy tekst napisał i barwne zdjęcia udostępnił Pan dr Wojciech Kudła specjalista w dziedzinie lepidopterologii.

Tradycyjnie już pierwsza część publikacji zawiera kilkadziesiąt niepowtarzalnych fotografii, na których widnieją te najbardziej znane motyle jak bielinek kapustnik czy paź królowej, ale także mniej popularne, uzupełnione krótkimi opisami, w których autor przedstawił ich budowę i cechy charakterystyczne oraz obszary i okresy ich występowania. W kalendarium pod każdą datą znajdują się informacje dotyczące wschodu i zachodu słońca, imiona solenizantów, znaki zodiaku oraz nazwy świąt kościelnych, państwowych i międzynarodowych.

Część druga składa się w całości z opracowań o charakterze popularno – naukowym, napisanych barwnym i przystępnym językiem. Ciekawe i jakże fascynujące życie motyli autor ujął w następujących rozdziałach:
– „Czym właściwie jest motyl”,
– „Te olśniewające i te niepozorne”,
– „Skąd te barwy?”,
– „Jak na skrzydłach”,
– „Miłość wśród motyli”,
– „Nowe życie”,
– „Gąsienice, niezaspokojone głodomory”,
– „Poczwarka – milczący świadek przemiany”,
– „Trudna szkoła przetrwania”.

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich i Pana Macieja Mażula – redaktora kalendarza, serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kolejnej pozycji książkowej obrazującej bogactwo otaczającej nas przyrody. Szczególnie dziękuje Panu dr Wojciechowi Kudle za intersujący tekst i piękne zdjęcia. Dziękuje także pozostałym autorom zdjęć: Pani Sabinie Stopka, Pani Kalinie Mażul, Panu Janowi Motor, Panu Robertowi Kowalskiemu także za udostepnienie do druku wiersza śp. Emila Kowalczyka oraz Pani Magdalenie Madoń za korektę tekstu. Podziękowania kieruję także do Pana dr Tomasza Pasierbka za współpracę i dofinansowanie kalendarza, Panu Maciejowi Hojdzie za opracowanie graficzne i druk kalendarza.

Obecnie trwają prace nad wydaniem Rocznika Babiogórskiego Tom 19, który zapewne ukaże się do końca października br.

Może Ci się spodobać również:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content