59 Tydzień Kultury Beskidzkiej

Podczas 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej wystąpi około 90 zespołów folklorystycznych, w tym 11 zagranicznych. Od 30 lipca do 7 sierpnia w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz podczas 44. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach, 75. Gorolskigo Święta w Jabłonkowie i 27. Festynu Istebniańskiego w Istebnej będzie można oglądać widowiska ukazujące nie tylko tańce i muzykę, ale też zwyczaje i obrzędy.

– Cieszymy się, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, kiedy to na TKB było nieco mniej zespołów, a wiele wydarzeń zostało przeniesionych do internetu, ponownie będzie to impreza z rozmachem – mówią pracownicy Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, gdzie działa Biuro Organizacyjne TKB.

Najwięcej będzie zespołów folklorystycznych reprezentujących Górali Żywieckich, Śląskich, Babiogórskich. Będą też Górale Podhalańscy, Biali, Zagórzańscy, Orawscy, Czadeccy… i wiele innych. Można też wymienić Lachy: Sądeckie, ale też Limanowskie czy Szczyrzyckie. Widzowie zobaczą również tradycje regionów położnych daleko od terenów górskich – będzie folklor rzeszowski, biłgorajski, podlaski.

W ramach 59. TKB zostaną przeprowadzone w Żywcu oba festiwalowe konkursy. Będą to 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich (30 lipca – 2 sierpnia i 7 sierpnia) oraz 31. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu (3–6 sierpnia).

31. MSF wraca po dwóch latach przerwy

Najdłuższą drogę na 59. TKB (i odbywający się w jego ramach 31. MSF) pokonają dwa zespoły: jeden z Afryki, a drugi z Ameryki Południowej – grupa z Kolumbii zaprezentuje m.in. kulturę llanero, czyli tamtejszych kowbojów, zaś wykonawcy z Republiki Zielonego Przylądka, tańcząc i grając na afrykańskich bębnach, wprowadzą widzów w tropikalne klimaty. Będą też bałkańskie akcenty, gdyż przyjadą zespoły z Macedonii Północnej i Serbii. Zgłosiły się ponadto grupy z Bułgarii, Chorwacji. Baskowie wykonają wymagające dużej zręczności tańce, w których pojawią się charakterystyczne popisy z kijami, pałąkami i mieczami. Węgrzy pokażą folklor krain i wiosek położnych w Kotlinie Panońskiej. Czesi zagrają na cymbałach. Słowacy zatańczą czardasza i karičkę. Na przyjazd zdecydowała się również grupa z Ukrainy. Zespół ukraiński zatańczy m.in. hopaka. Organizatorzy cieszą się, że mimo tak trudnej sytuacji w kraju, zdecydowali się na występy na TKB.

Ponownie duża liczba zgłoszeń na 53. FFGP

Organizatorzy odnotowali duże zainteresowanie konkursem. Od kilku lat stale wzrasta liczba zgłoszeń we wszystkich kategoriach. Ciekawostką jest, że w tym roku wśród chętnych do udziału w Festiwalu jest więcej uczestników z Podhala niż w latach ubiegłych. Wystąpią reprezentanci większości grup etnograficznych polskich górali oraz zespoły ukazujące folklor laski.

Godny uwagi jest program każdego z 30 zgłoszonych zespołów, które wystąpią w amfiteatrze „Pod Grojcem”. Łobigrowka, taniec drużbów, cepowiny – jednym słowem góralskie wesele. Widzowie zobaczą różne fragmenty tego obrzędu. Górale zapraszają nie tylko na zaślubiny, ale też na tzw. zmówiny i zrękowiny, wicie rózdzek, a nawet obigrawkę. Będą też inne tradycje związane z zalotami, takie jak zalycacka czy bulani moja. Miejscem akcji widowisk będzie nie tylko góralska izba, wiejska karczma, ale też górskie hale i polany. Publiczność przekona się, że kiedyś każda okazja do zorganizowania potańcówki była dobra.

Z kolei na konkurs kapel, grup śpiewaczych, solistów (śpiewaków, instrumentalistów) oraz mistrzów z uczniami, odbywający się na żywieckim Rynku, zgłosiło się ponad 160 tzw. małych form. Co roku przybywa wykonawców z różnych zakątków polskich Karpat.

Tradycja inaczej

Wartym polecenia wydarzeniem będzie widowisko muzyczne pt. „Siła Tradycji” (3 sierpnia, g. 17.00, Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle). Wyjątkowo tego wieczoru nie zaprezentują się zespoły folklorystyczne. Widzowie zobaczą za to występy, które są odpowiedzią współczesności na tradycję. Zagrają zespoły Bree, Tekla Klebetnica, Kapela Maliszów. Natomiast w finale swój autorski projekt artystyczny, pt. „Symfonia Beskidzka” zaprezentuje Zbigniew Wałach. Wraz z muzykiem wystąpią zaproszeni goście – m.in. Józef Broda, Jan Kaczmarzyk, Zbigniew Michałek, Wojciech Golec, Marcin Żupański, Monika Wałach-Kaczmarzyk. Publiczność usłyszy tradycyjne instrumentarium Beskidu Śląskiego, w tym gajdy, piszczałki, rogi i trombity.

Na dzień grania inspirowanego tradycyjnym brzmieniem organizatorzy zapraszają również do Oświęcimia – koncert „Folkowe Klimaty” odbędzie się 6 sierpnia o g. 18.00. Wystąpią Karolina Skrzyńska z zespołem oraz Krzikopa.

 


Informacja za źródłem: https://tkb.art.pl/2022/07/22/co-zobaczymy-na-59-tygodniu-kultury-beskidzkiej/

Zobacz najnowsze i archiwalne wydarzenia:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content