Atrakcje Górnego Śląska jako nagroda dla laureatów konkursu “Leonardo”.

ATRAKCJE GÓRNEGO ŚLĄSKA

W dniach 17-18 maja 2024 roku Stowarzyszenie gmin Babiogórskich zorganizowało wycieczkę  ATRAKCJE GÓRNEGO ŚLĄSKA. Uczestnikami tego interesującego wyjazdu byli finaliści tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Ogólnej LEONARDO 2024, w tym 18 uczniów klas siódmych i ósmych z terenu gmin, które należą do SGB oraz 10 uczniów ze Słowacji.

Program tej wyjątkowej wycieczki opracowała firma EMELTUR Usługi przewodnickie i turystyczne Marcin Leśniakiewicz.

W pierwszym dniu pojechaliśmy do Zabrza, aby zwiedzić turystyczną sztolnię „Królowa Luiza”. Wszyscy uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyli. Najwspanialsze doznania towarzyszyły podczas płynięcia łódkami, gdy zaprezentowano niezwykle kolorowy pokaz multimedialny wraz z legendami o Skarbniku i Utopku. Zaskoczeniem był wjazd do kopalni oryginalną, podwieszaną kolejką, jak również wypłynięcie łodziami na powierzchnię w centrum Zabrza. Dodatkową atrakcją była prezentacja działania największej w Europie zabytkowej maszyny parowej. Następny punkt programu wycieczki to zwiedzanie Palmiarni w Gliwicach. W ramach oprowadzania po tym niezwykle zielonym  miejscu, zobaczyliśmy wiele egzotycznych roślin, mnóstwo okazów, które znamy jako przyprawy stosowane w kuchni, a także kolorowych ptaków
i interesujących owadów. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich były także ogromne akwaria. Następnie podjechaliśmy pod Radiostację Gliwicką, aby podziwiać najwyższą w Europie budowlę drewnianą oraz usłyszeć ciekawą historię związaną z wybuchem II wojny światowej.

Potem jeszcze oglądanie panoramy Górnego Śląska z okien wygodnego autokaru na trasie Gliwice – Rudy. Niezwykle pozytywnie zaskoczyły nas noclegi w Domu Pielgrzyma w Rudach, gdzie kiedyś mieścił się klasztor Cystersów. Na drugi dzień zaplanowano zwiedzanie zespołu poklasztornego w Rudach. Ciekawe zbiory sztuki sakralnej, malarstwa i fotografii, a także bogaty zbiór filiżanek i pisanek zachęcały do poznania tego niezwykłego miejsca. Po smacznym obiedzie udaliśmy się na spacer po parku klasztorno-pałacowym. Ciekawostką był pięćsetletni dąb „Cysters”, który jest pomnikiem przyrody oraz przepięknie kwitnące stare okazy rododendronów. Po spacerze nadszedł czas na udział w programie edukacyjnym „Kolejarski fach”, w ramach którego poznaliśmy wiele tajników pracy kolejarza. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się drużynowy konkurs jazdy na czas na drezynach, podczas którego należało przewieść szklankę z wodą, dosypać węgla do kotła w lokomotywie oraz dokręcić śrubę w szynie kolejowej. Najszybsze drużyny zostały nagrodzone dyplomami, zaś wszyscy otrzymali pamiątkowe gwizdki. Poza konkursem zorganizowaliśmy sobie drezynową polsko-słowacką konkurencję jazdy na czas.
 I tym razem goście ze Słowacji okazali się lepsi od nas.  Po zwiedzaniu wystawy multimedialnej przyszłą pora na relaksująca przejażdżkę kolejką wąskotorową w otoczeniu wspaniałej zieleni. Na zakończenie było jeszcze wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. A potem już powrót do Suchej Beskidzkiej. W czasie wycieczki towarzyszyła nam sprzyjająca pogoda i wspaniała atmosfera, wszystkim dopisywały humory.

Serdecznie dziękujemy SGB za tak wspaniale zorganizowaną wycieczkę, która pozostanie w naszej pamięci już na zawsze.

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich serdecznie dziękuje uczniom słowackim i polskim za wspaniałe zachowanie, a opiekunom za stworzenie miłej atmosfery. Składa także podziękowanie firmie EMELTUR Usługi Przewodnickie i turystyczne Marcin Leśnikakiewicz Suchej Beskidzkiej za ciekawy program wycieczki.    

Zobacz najnowsze aktualności:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content