Oj dużo dobrego działo się w ubiegłą sobotę w Makowie Podhalańskim, gdzie w miejskim Centrum Kultury, na zaproszenie Burmistrza Michała Surmiaka i Rady Starszych spotkali się zgromadzeni. Najpierw Krąg Gazdów przyjął budżet i główne zamierzenia na przyszły rok, a później wysłuchał deklaracji Wójtów Gminy Jordanów – Artura Kudzi oraz Stryszowa – Szymona Dumana, którzy będą rekomendować radom swoich gmin wstąpienie do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich! Należy przypomnieć, iż jeśli chodzi o gminę Jordanów to przystępuje do SGB jako nowy członek, natomiast Stryszów powraca do niego po niemal 6 latach nieobecności. Na zakończenie rozszerzono też grono podmiotów uprawionych do zgłaszania wniosków o honorowanie “Laurem Babiogórskim” o zarząd stowarzyszenia. A co do “Laurów Babiogórskich” to nie dość, że Kapituła przyznała je w stopniu szczególnym, aż 4 zasłużonym to pierwszy raz powędrowały też za “wielką wodę”. Na scenie włodarze stowarzyszonych gmin odczytali swoje laudacje i wraz ze Starszym Gazdą Andrzejem Peciem i Gazdą Pisacem Krystianem Krzeszowiakiem wręczyli uhonorowanym statuetki i dyplomy. Gospodarz wydarzenia Burmistrz Makowa Podhalańskiego dodatkowo wręczył im okolicznościowe upominki. Było bardzo uroczyście i wzruszająco.
Tradycją stało się, że w miesiącu grudniu, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Stowarzyszenie, na wniosek Wójtów, Burmistrzów, Rad Gmin i Miast, po zasięgnięciu opinii Kapituły, Stowarzyszenie honoruje Laurem Babiogórskim osoby fizyczne i prawne za szczególne osiągnięcia dla rozwoju i promocji obszaru Stowarzyszenia w dziedzinach: gospodarki, kultury, w tym w szczególności: ratowania, ochrony, dokumentowania i pomnażania dziedzictwa przeszłości, współpracy, turystyki, ochrony środowiska, zdrowia, oświaty i sportu oraz rozwoju i ubogacania działalności organizacji. Wyróżnienia przyznawane są od 2000 roku. W tym roku także, po Walnym Zebraniu Członków SGB odbyło się Uroczyste wręczenie Laurów Babiogórskich stopnia podstawowego i szczególnego. Uroczystość rozpoczęto od podziękowania gminom, które współuczestniczyły w realizacji głównych przedsięwzięć organizowanych przez SGB 2024 roku, a w podniosłą atmosferę wprowadziła zebranych prowadząca Pani Iwona Staśkiewicz. W imieniu Zarządu podziękowania wręczył Pan Andrzej Peć – Starszy Gazda Stowarzyszenia dla:
Gminy Maków Podhalański za gościnność i wzorową organizację finału Jubileuszowego XXVI Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Leonardo 2024” – dyplom odebrał Pan Michał Surmiak – gospodarz sobotniego wydarzenia i burmistrz Makowa Podhalańskiego
Gminy Zawoja za gościnność, wspaniałą atmosferę i wzorową organizację Walnego Zabrania Członków Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich połączonego w uroczystym wręczeniem Laurów Babiogórskich w grudniu 2023 roku – dyplom odebrał Wójt Gminy Zawoja Michał Łukasik
Gminy Bystra-Sidzina jako gospodarza wspaniałego i perfekcyjnie przygotowanego XXVIII Międzynarodowego Złazu Samorządowców – Bystra-Sidzina 2024 rok – dyplom odebrał Pan Stanisław Tempka Wójt Gminy Bystra-Sidzina.
W dalszej części przystąpiono do wręczania Laurów Babiogórskich, które w roku bieżącym otrzymali:
Laur Babiogórski stopnia szczególnego:
1. Pan prof. dr hab. Paweł Valde – Nowak – za pionierskie, wieloletnie badania i przełomowe odkrycia w dziedzinie archeologii górskiej, w szczególności za propagowanie oraz dokumentowanie dziedzictwa archeologicznego obszaru Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich oraz opiekę i promocję zbiorów archeologicznych Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej. Laur został przyznany na wniosek Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Stanisława Lichosyta.
2. Ochotnicza Straż Pożarna Miasta Jordanowa – za poświecenie w ochronie życia i mienia ludzkiego oraz zaangażowanie i gotowość do niesienie pomocy, a także za szkolenia młodego pokolenia strażaków i przekazywanie im pięknych wartości jakie niesie służba w straży oraz organizacje i uczestnictwo w życiu kulturalnym Miasta
Jordanowa. Laur został przyznany na wniosek Burmistrza Miasta Jordanów Andrzeja Malczewskiego.
3. Zespół ZBYRCOK w Juszczynie – za promowanie i szerzenie kultury i tradycji ludowej regionu Podbabiogórza, a w szczególności folkloru Górali Babiogórskich. Laur został przyznany na wniosek Burmistrza Miasta Makowa Podhalańskiego Michała Surmiaka.
4. Pan Wacław Wądolny – za wybitne zasługi w działalności społecznej i samorządowej. Laur został przyznany na wniosek Wójta Gminy Mucharz Pawła Paździory.
Laur Babiogórski stopnia podstawowego:
1. Pani Bogumiły Leśniak – za osiągnięcia dla rozwoju i promocji obszaru Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, w szczególności propagowania, utrwalania i popularyzowania dziedzictwa kulturowego miasta Sucha Beskidzka oraz regionu.
2. Banku Spółdzielczego w Jordanowie – za hojność, zaangażowanie i finansowe wspieranie, które odgrywa kluczową rolę w rozwoju działalności kultury, sportu i edukacji na terenie Miasta Jordanowa.
3. Pani Jolanty Hytkowskiej – za aktywną działalność społeczną i charytatywną oraz działania na rzecz promocji gminy Lanckorona.
4. Pana Henryka Bani – za promowanie i szerzenie kultury Beskidu Makowskiego.
5. Pana Gabriela Borowego – za pielęgnowanie pamięci Regionu wokół Babiej Góry.
6. Koła Gospodyń Wiejskich Koszarawa – za aktywację koszarawskich kobiet do twórczego działania na rzecz kultury ludowej i regionu, podtrzymywanie tradycji i lokalnych obrzędów.
7. Pani Lucyny Sitarz – za działalność na rzecz społeczności lokalnej.
8. Pani Katarzyny Słabosz-Palacz – za szczególne osiągnięciu dla rozwoju i promocji obszaru Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w dziedzinie kultury, w tym w szczególności ratowania, ochrony, dokumentowania i pomnażania dziedzictwa przeszłości.
9. Stowarzyszenia „Nasza Skawica” – za szczególne osiągnięcia dla rozwoju i promocji obszaru Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w dziedzinie kultury, w tym w szczególności ratowania i pomnażania dziedzictwa przeszłości.
10. Państwa Klimasarów – za osiągnięcia dla promocji obszaru Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w dziedzinie kultury, w tym w szczególności ochrony i pomnażania dziedzictwa przeszłości.
11. Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie – za osiągnięcia dla promocji obszaru Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w dziedzinie kultury, w tym w szczególności ochrony i pomnażania dziedzictwa przeszłości.
12. Pani Karoliny Kowalczyk – za działalność kulturalną, regionalną i społeczną w samorządzie Gminy Lipnica Wielka i powiecie nowotarskim.
13. Zespół „Orawa” przy Klubie Babia Góra Koło nr 48 Związku Podhalan w Północnej Ameryce – za działalność regionalną, kulturalną i wychowawczą w Chicago.
14. Pani Lucyny Borczuch – za szczególne osiągnięcia dla rozwoju i promocji obszaru Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w dziedzinie kultury.
15. „Klubu Babia Góra” Koło nr 48 Związku Podhalan w Północnej Ameryce – za szczególne osiągnięcia dla rozwoju i promocji obszaru Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w dziedzinie kultury.
16. Stowarzyszenia Muzycznego Śleszowice – za całokształt działalności na rzecz społeczności lokalnej, kontynuację pracy opartej na 23 letnim doświadczeniu, aktywną działalność na rzecz rozwoju artystycznego, liczne sukcesy estradowe oraz promocję gminy i Podbabiogórza bowiem „ Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”.
17. Koła Gospodyń Wiejskich „Tarnawianki” – za całokształt działań, kontynuację pracy opartej na doświadczeniu pokoleń, liczne sukcesy w konkursach, pracę i trud włożony w szerzenie lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz owocne pielęgnowanie tradycji regionalnych, wspieranie inicjatyw charytatywnych i pobudzanie aktywności społeczeństwa.
Zebrani mieli możliwość wysłuchania pięknego, regionalnego występu uhonorowanego Laurem Babiogórskim stopnia szczególnego Zespołu “Zbyrcok” z Juszczyna, a po zakończonej uroczystości koncertu pod hasłem „Dzieci Ukrainy – Dzieciom Polski”. Koncert ten został zorganizowany z myślą o wsparciu i integracji międzykulturowej. W tym wydarzeniu wystąpiły dzieci z Ukrainy, które zaprezentowały swój program artystyczny jako wyraz wdzięczności i solidarności.
Zarząd SGB składa serdeczne podziękowania: ks. kapelanowi Andrzejowi Lichosytowi za złożone tym razem zdalnie życzenia na Święta Bożego Narodzenia oraz na czas świętowania i Nowy Rok. Dziękuje Panu Andrzejowi Pająkowi Senatorowi RP za słowa uznania dla działalności Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Uroczystość ta nie odbyłaby się gdyby nie ogromna pomoc, zaangażowanie i wspaniała atmosfera jaką okazała nam Gmina Maków Podhalański na czele z Panem Michałem Surmiakiem i jego współpracownikami, którzy okazali nam życzliwości i nieoceniona pomoc organizacyjną. Dziękujemy również portalom internetowym www.sucha24.pl oraz powiatsuski24.pl za fotorelację z naszego wydarzenia.
Autorzy zdjęć: Pan Wojciech Ciomborowski.