Gmina Bystra – Sidzina godnie ugościła uczestników XVIII Złazu Samorządowców.

Tradycyjnie już, podczas ostatniej sierpniowej soboty spotkali się uczestnicy Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich wraz z rodzinami i bliskimi w ramach 28 Międzynarodowego Złazu Samorządowców. Uroki swojej gminy tym razem postanowiła zaprezentować zgromadzonym Bystra-Sidzina i trzeba uczciwie przyznać, że wywiązała się z gospodarskiego obowiązku znakomicie. Było to trzecie podejście tej gminy do organizacji niniejszego Złazu – po raz pierwszy zorganizowała Złaz na Hali Krupowej w 1998 roku, kolejny odbył się również w Paśmie Policy w roku 2007. Tegoroczna impreza zgromadziła okazałą ilość gości szacowanych na około 900 osób i finał miała na stadionie miejscowego “Dębu” w Sidzinie. Wszystkich przybyłych gości po zejściu z tras Złazu witał wójt Gminy Bystra-Sidzina, pan Stanisław Tempka oraz starszy Gazda SGB, pan Andrzej Peć.

Tradycja organizowanych przez SGB co roku Złazów Samorządowych rozpoczęła się w 1996 roku. Wbrew nazwie nie jest dedykowany on wyłącznie pracownikom samorządów, ale wszystkim mieszkańcom 13 gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu. Jego uczestnicy na początku wyruszają na szlaki Ziemi Babiogórskiej, by podziwiać piękno jej przyrody i krajobrazu. Szlaki zazwyczaj są zróżnicowane pod względem trudności by zapewnić osobom w każdym wieku i kondycji fizycznej ukończenia tej miłej wycieczki w gronie znajomych osób. Są też świetną okazją do wspólnej integracji gdyż po wspólnym wysiłku fizycznym i tradycyjnej mszy świętej w intencji uczestników Złazu, uczestnicy stają w szranki konkursów sprawnościowych czy muzycznych. Na tą okoliczność układane są piosenki i przyśpiewki, które bawią zgromadzonych do samego wieczora.

Tym razem grupy złazowe miały do wyboru trzy trasy. Najdłuższa, bo licząca 10 km prowadziła z parkingu przy przedszkolu w Bystrej Podhalańskiej przez fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego (kolor czerwony) wzdłuż potoku Wędżyna, dalej za schronem turystycznym, do Polany Matyasikowej (na miejscu budynku gajowego lasów arcyksiążęcych, gdzie znajduje się kapliczka, studnia, punkt widokowy na Tatry, Podhale, Gorce i dolinę Skawy) i dalej przez rolę Migasy w Sidzinie do drogi powiatowej, aż do mety. Przewodnikiem pierwszej grupy był pan Tadeusz Uczniak. Druga z tras miała 9 km i wiodła od kaplicy na Wielkiej Polanie przez Dolinę ze Kiełkiem, wzdłuż potoku Sidzinka do roli Trzopowej (Budynek „Ochronki” i kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie opiekę sprawują SS Służebniczki NMP) i dalej na stadion KS Dąb. Przewodnikiem drugiej grupy był pan Paweł Małysa. Trzecia z trasa mierzyła około 6 km długości. Zaczynała się na roli Przybysiowej, a maszerujący nią mijali poligon painballowy, zdobyli wzgórze Groń, zachwycili się panoramą Babiej Góry i doliną gdzie leży Sidzina, aby na koniec zejść na boisko sportowe, gdzie zlokalizowana była meta złazu. Przewodnikiem trzeciej grupy był pan Jan Hanusiak.

O godzinie 13:00 w kościele pw. św. Mikołaja w Sidzinie, kapelan SGB ks. Andrzej Lichosyt oraz proboszcz sidzińskiej parafii ks. Józef Litwa, odprawili mszę świętą w intencji uczestników złazu turystycznego i mieszkańców Podbabiogórza. Ofiara zebrana podczas nabożeństwa zostanie przekazana na szczytny cel wsparcia Kościoła na Wschodzie. Po nabożeństwie wszyscy przeszli na stadion, gdzie czekał pyszny gorący posiłek, przygotowany przez panie z kuchni Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie. Na deser zaserwowano świeżutkie ciasto drożdżowe, upieczone przez panie pracujące w kuchni Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej. O sprawne wydanie posiłku dla tak dużej liczby gości zadbały panie pracujące w Urzędzie Gminy oraz GOPS. W organizację zaangażowany był także GOKPTiS.

Przybyli goście mogli na placu imprezy odwiedzić stoisko Skansenu – Muzeum Kultury Ludowej, Grupy Wsparcia Humanitarnego PCK oraz Rady Rodziców ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie.

Na scenie miała też miejsce wzruszająca chwila gdy nowy, wybrany w czerwcu tego roku Krąg Gazdów podziękował za długoletnią pracę na rzecz SGB, dotychczasowemu Starszemu Gaździe – panu Markowi Listwanowi oraz pani sekretarz stowarzyszenia Marii Mazur. Funkcję obecnego Starszego Gazdy objął pan Andrzej Peć,a sekretarza pan Krystian Krzeszowiak. W biurze Złazu nieocenioną pomocą służyli pani Halina Zielonka oraz Maria Lenart.

W złazie brała udział spora liczba dzieci. Pomimo upalnej pogody i przebytej kilkukilometrowej pieszej trasy, najmłodsi złazowicze nadal tryskali energią, którą spożytkować mogli na grach i dmuchanych zjeżdżalniach. Na boisku sportowym dla  osób chcących wykorzystać ostatnie promienie wakacyjnego słońca, rozstawione zostały leżaki. Nad sprawnym przebiegiem całości artystycznej części imprezy czuwała pani Bogumiła Stokłosa. Biesiadowanie rozpoczął występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Bystrej Podhalańskiej. Tradycyjnie także przeprowadzono konkurs muzyczny, w którym każda chętna gmina mogła zaprezentować swoje umiejętności wokalne. Jak co roku dla gminy Bystra-Sidzina tekst przyśpiewki stworzył pan Tadeusz Uczniak. Nie zabrakło też innych wyróżnień m.in. na najmłodszego i najstarszego uczestnika złazu, a także długich rozmów i na zakończenie zabawy tanecznej, którą poprowadził DJ Prime z Sidziny

Zarząd Stowarzyszenia składa szczególne podziękowania na ręce wójta gminy Bystra-Sidzina, pana Stanisława Tempki dla wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w organizację tego wspaniałego wydarzenia.

Jak co roku pada też ważna deklaracja co do organizacji kolejnego Złazu. Dzięki uprzejmości burmistrza miasta Jordanowa pana Andrzeja Malczewskiego uczestnicy Złazu będą mogli pierwszy raz w historii podziwiać tą piękną okolicę. Do zobaczenia za rok.

Autorzy zdjęć: Jan Jaromin, Paweł Małysa, Jan Motor, Jan Hanusiak oraz Wojciech Ciomborowski.

Zobacz najnowsze aktualności:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content