Od 20 lat Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich organizuje Konkurs Wiedzy Ogólnej dla Gimnazjalistów “LEONARDO”. Konkurs ten rozgrywany jest w trzech etapach: szkolnym, gminnym oraz finałowym, w którym udział biorą reprezentanci 14 gmin polskich i 11 gmin słowackich.
Tegoroczny finał odbył się w miejscowości Zubrohlava na Słowacji w dniu 3 czerwca. W Finale wzięło udział łącznie 59 uczniów z Polski i Słowacji. Po części pisemnej wyłoniono dwunastkę najlepszych, którzy zmierzyli się w części ustnej czyli finale ścisłym. Poprawność odpowiedzi oceniała Komisja w składzie: Pani Krystyna Szczepaniak, Pan Andrzej Sasuła, Pan Maciej Mażul oraz Pan Marcin Leśniakiewicz. Każdy z finalistów odpowiadał na 5 pytań w wybranej przez siebie grupie, czyli matematyczno-przyrodniczej lub humanistycznej. W wyniku tych zmagań poszczególni uczniowie uplasowali się na następujących miejscach: I miejsce – Maria Wątorczyk z Gminy Jabłonka; II miejsce – Karol Zembol z Gminy Bystra Sidzina; III miejsce – Karol Talaga z Gminy Stryszów; IV miejsce – Rafał Wróbel z Gminy Bystra Sidzina; V miejsce – Michał Makówka z Gminy Stryszów; VI miejsce – Beata Polak z Gminy Budzów; VI miejsce (równorzędne) – Emilia Herok z Gminy Stryszów; VIII miejsce – Daniel Siwiec z Suchej Beskidzkiej; IX miejsce – Julia Janowiak z Gminy Jabłonka; IX miejsce (równorzędne) – Daria Kamińska z Gminy Stryszawa; XI miejsce – Andrej Bublak z Rabcic (Słowacja); XII miejsce – Michaela Florkova z Oravskiej Jasenicy (Słowacja).
Tradycyjnie, już od dwudziestu lat, nagrodą dla 41 najlepszych finalistów jest wycieczka. Do tej pory młodzież gimnazjalna z Polski i Słowacji w trakcie tych wspólnych wycieczek miała okazję zwiedzić najciekawsze miejsca w swoich Ojczyznach jak również Wiedeń, Budapeszt, Lwów. W tym roku zaplanowano wycieczkę do Krakowa gdzie gimnazjaliści będą mogli zapoznać się między innymi z podziemną trasą wycieczkową pod krakowskim Rynkiem.
Mija 20 lat, a zainteresowanie Konkursem nie maleje. Atutem jest jego główna idea, a mianowicie stworzenie okazji młodym ludziom do “popisania się” swoją wiedzą ogólną, często wykraczającą poza ramy programowe (np. wiedza o regionie) no i oczywiście nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni – niektóre z nich przetrwały do dziś. Nie można nie wspomnieć, że pomysłodawcą i organizatorem tego Konkursu, w 1995 roku, był ówczesny zastępca Burmistrza Makowa Podhalańskiego – Pan Andrzej Sasuła, któremu przy każdej okazji serdecznie za to dziękujemy.
Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości autora Pana Roberta Kadeli.