Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Ogólnej „Leonardo 2019”

Po raz dwudziesty trzeci Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich przeprowadziło Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Ogólnej „Leonardo 2019”. Finał konkursu poprzedziły eliminacje szkolne i gminne w 13 gminach należących do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Na zaproszenie Združenia Babia Hora tegoroczny finał został zorganizowany w Rabčicach na Słowacji. Zasady przeprowadzenia ostatniego etapu nie uległy zmianie, w pierwej części uczniowie odpowiadali na 33 pytania testowe z przedmiotów obowiązujących w gimnazjum, religii i wiedzy o regionie. Do testu przystąpiło 46 uczniów z Polski i 11 uczniów ze Słowacji. Komisja konkursowa wyłoniła 11 uczniów w tym dwóch ze Słowacji, którzy uzyskali największą ilość punktów i zakwalifikowali się do tzw. „finału ścisłego”. W tej części finaliści odpowiadali na 5 pytań ułożonych w zestawy tematyczne – ścisłe lub humanistyczne. Po zsumowaniu wyników części pisemnej i ustnej uczniowie zajęli następujące miejsca:

I miejsce – Patryk Rusin z miasta Sucha Beskidzka
II miejsce – Katarzyna Nowak z gminy Budzów
III miejsce – Justyna Szafraniec z gminy Zawoja
IV miejsce – ex aequo – Marcin Dendys z gminy Bystra-Sidzina i Roksana Pieronkiewicz z gminy Budzów
V miejsce – Marcelina Kubańska z gminy Maków Podhalański
VI miejsce – – ex aequo – Wiktoria Mazur z gminy Maków Podhalański i Maja Pasierbek także z gminy Maków Podhalański
VII miejsce – Mateusz Gruda z gminy Budzów .

W tym ścisłym gronie znaleźli się także dwaj uczniowie ze Słowacji.

Ww. uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Babiogórski Park Narodowy, Nadleśnictwo Sucha Beskidzka a także wydawnictwa Stowarzyszenia. Finał uświetniły występy uczniów z Rabčic.

Zmagania uczniów obserwowali licznie przybyli włodarze i delegaci gmin należących do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich oraz Združenia Babia hora. Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu.

Zarząd składa podziękowania Panu Józefowi Słowikowi i jego współpracownikom oraz starostom gmin słowackich za zaproszenie do Rabčic, miłe przyjęcie i wspaniała atmosferę. Dziękuje burmistrzom i wójtom oraz delegatom za przybycie, a także fundatorom nagród oraz opiekunom którzy przygotowali uczniów do konkursowych zmagań. Szczególne podziękowania kieruje do Pani Dyrektor ZS w Zubrohlavie Renaty Pavcowej za koordynacje konkursu po stronie słowackiej i Panu Zbigniewowi Kowalskiemu, który od kilkunastu lat koordynuje wszystkie etapy konkursu, a także wycieczki laureatów.

W bieżącym roku 20 laureatów konkursu pojedzie na wycieczkę na Słowacje w dniach 24 do 26 maja br. Zwiedzać będą miedzy innymi: Zamek Orawski, wieżę widokową w Zubrohlavie, Muzeum Wsi Orawskiej, Demianowską Jaskinię Wolności, Park Miniatur Liptovský Ján. Uczniom i opiekunom życzymy dobrej pogody i wspaniałych wrażeń.

Laureaci organizowanego konkursu „Leonardo” od 1996 roku zwiedzili już miedzy innymi: Budapeszt, Wiedeń, Kraków, Warszawę, Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Lwów, Bratysławę, Wrocław, Sandomierz, Nałęczów, Kazimierz Dolny, Wieliczkę oraz kilka razy gościli na Słowacji w ramach współpracy podjętej w 2000 roku ze Združenia Babia hora. Niektóre miasta odwiedzane były kilka razy.

Autor zdjęć Robert Kadela 

Zobacz najnowsze aktualności:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content