Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Ogólnej „Leonardo 2022”. W bieżącej edycji (dwudziestej czwartej) rywalizowali uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych z 13 gmin należących do SGB oraz uczniowie ostatnich klas zespołu szkół z 11 gmin słowackich ze Združenia Babia Hora. W tym roku gospodarzem była Gmina Zembrzyce, a zmagania uczniów odbywały się w Zespole Szkół w Zembrzycach.
Konkurs rozpoczął się tradycyjnie od testu składającego się z 33 pytań (pytania z przedmiotów obowiązujących + pytania z religii i z wiedzy o regionie). Komisja konkursowa w składzie (ze strony polskiej):
-
- Pan Marcin Leśniakiewicz – historyk, regionalista, przewodnik beskidzki – przewodniczący komisji oraz członkowie:
- Pani Krystyna Szczepaniak – Pierwszy Zastępca Starszego Gazdy Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich,
- Pani Teresa Fry – emerytowana nauczycielka z gminy Budzów,
- Pan Sławomir Kudzia – Dyrektor Zespołu Szkół im .W. Goetla w Suchej Beskidzkiej,
- Pan Tadeusz Kosman – Nadleśniczy Nadleśnictwa Sucha Beskidzka,
- Pan Maciej Mażul – Przedstawiciel Babiogórskiego Parku Narodowego,
oceniała wiedzę uczniów tak w części pisemnej jak i ustnej (ścisły finał).
Do ścisłego finału zakwalifikowało się 11 uczniów (9 z Polski i 2 ze Słowacji), którzy w części pisemnej uzyskali największa ilość punktów. Uczniowie Ci odpowiadali na 5 pytań ułożonych w zestawy – ścisłe oraz humanistyczne.
Odpowiedzi na bieżąco oceniała Komisja, co pozwoliło na sprawne „podliczenie” wyników i wyłonienie zwycięzców.
W czasie kiedy komisja oceniała prace pisemne na scenie młodzież z Zespołu Szkół w Zembrzycach zaprezentowała piękne wiersze i piosenki o Zembrzycach. Występ uświetniły grupy “Cheerleaders Vena Team” ze Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej i “Mała Vena Team” z Zembrzyc, a Grupa “Pokolenie” przypomniała postać Św. Jana Pawła II w swoim słowno-muzycznym repertuarze.
Po zsumowaniu uzyskanych punktów z części pisemnej i ustnej wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Sławomir Młyński – uczeń z gminy Stryszawa
II ex aequo Marcin Orędarz – uczeń z gminy Maków Podhalański
Amelia Janowiak – uczennica z gminy Jabłonka
IV miejsce – Kinga Słowińska – uczennica gminy Stryszawa
V miejsce – Wojciech Rzepiszczak – uczeń z gminy Lipnica Wielka
VI miejsce – Dominik Florek – uczeń gminy Lanckorona
VII miejsce – Filip Gębala – uczeń z gminy Maków Podhalański
VIII miejsce – Maciej Mętel – uczeń z gminy Zawoja
IX miejsce – Dorota Kulig – uczennica z gminy Zembrzyce.
Ze Słowacji najwięcej punktów otrzymała Karolina Jadzonova
Wszyscy uczniowie biorący udział w finale otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez gminę Zembrzyce, natomiast laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody przekazane przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Babiogórski Park Narodowy, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze” oraz Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich i Gminę Zembrzyce, które zostały wręczone w obecności Panów Burmistrzów i Wójtów Gmin zrzeszonych w SGB oraz Panów Starostów (odpowiednik polskiego wójta) z dwóch słowackich gmin. Nagrodą dla 31 uczniów (łącznie z 11 uczniami ze Słowacji) będzie dwudniowa wycieczka w dniach 27 i 28 maja br. – Atrakcje Opolszczyzny.
Konkurs jest ujęty w wykazie konkursów Małopolskiego Kuratora Oświaty – Załącznik Nr 2 do Zarządzenia Nr 21/2022 Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 25.02.2022 rok.
Organizatorzy konkursu serdecznie gratulują laureatom konkursu, a uczestnikom wycieczki życzą miłego odpoczynku i samych pozytywnych wrażeń.
Zarząd Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich składa serdeczne podziękowanie gospodarzowi finału Panu Łukaszowi Palarskiemu, Pani Dyrektor Elżbiecie Fidelus oraz jej współpracownikom i uczniom Zespołu Szkół zaangażowanym w to przedsięwzięcie za wzorową organizację konkursu i miłą atmosferę, Pani Dyrektor Danucie Suwadzie I Pani Marii Kus z Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Zembrzycach za ogromna pomoc organizacyjną. Dziękuje członkom komisji konkursowej z jej Przewodniczącym Marcinem Leśniakiewiczem za sprawne przeprowadzenie finału, Panu Zbigniewowi Kowalskiemu za koordynację wszystkich etapów konkursu i prowadzenie finału ścisłego, nauczycielom szkół, którzy przygotowali uczniów, fundatorom nagród. Dziękuje Pani Adriannie Byrskiej Starszemu Wizytatorowi Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Wadowicach, Proboszczowi parafii św. Jana Chrzciciela w Zembrzycach ks. Zbigniewowi Sali, ks. Andrzejowi Lichosytowi – kapelanowi Stowarzyszenia, Józefowi Bałosowi Staroście Suskiemu, starostom ze słowackich gmin – Rabca i Sihelne, włodarzom i delegatom gmin należących do SGB, którzy licznie zaszczycili uczestników swoją obecnością.
Autor zdjęć – Wojciech Ciomborowski.