Najlepsi uczniowie z gmin podbabiogórskich w Warszawie

W dniach 16-18 czerwca finaliści konkursu Leonardo wzięli udział w wycieczce do Warszawy, konkurs ten organizowany jest od 1997 roku przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich. Uczestnikami wycieczki była młodzież gimnazjalna z terenu gmin zrzeszonych w SGB oraz młodzież słowacka z gmin należących do Zdrużenia Babia Hora.

W pierwszym dniu, na trasie przejazdu uczniowie mieli okazję zwiedzić nowo otwarte Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Chęcinach. Jest to wyjątkowy obiekt, w którym każdy jest sobie przewodnikiem, wybierając atrakcje, które go interesują oraz korzystając z multimediów tego miejsca. Ponadto, uczniowie wzięli udział w warsztatach chemicznych, zorganizowanych w jednych z przyległych pokoi laboratoryjnych. Następnym punktem programu było zwiedzanie zamku w Chęcinach, który okazał się niezwykle urokliwym miejscem. Cała obsługa zamku, łącznie z przewodnikiem roztaczała średniowieczną aurę, opowiadając o komnatach zamku, legendach i krajobrazach w niezwykle frapujący sposób.

Kolejne dni laureaci poświęcili na zwiedzanie centrum Warszawy, wyjechali na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, spacerowali po Ogrodzie Saskim i po Starówce. Zwiedzili Bazylikę Świętego Jana Chrzciciela, odwiedzili Syrenkę i bazyliszka na Rynku, a także pomnik małego powstańca. Niewątpliwie największe wrażenie wywarły na wszystkich uczestnikach komnaty królewskie, których meble oraz misterne zdobienia poszczególnych sal były zachwycające. Laureaci zobaczyli także Belweder, Pałac Prezydencki, mieli okazję przejechać obok sejmu, a dzień zakończyli w chłodzie i cieniu, spacerem po Parku Łazienkowskim.

W ostatnim dniu wizyty w stolicy uczniowie w godzinach przedpołudniowych mieli okazję skorzystać z jednej z niedawno otwartych atrakcji Warszawy – tarasu widokowego na lotnisku Okęcie.

Pałac Wilanowie, jeden z niewielu zachowanych po Powstaniu Warszawskim zabytków, wywarł ogromne wrażenie. Barokowe ornamenty, królewski wystrój na tle obrazów i rzeźb królowej Marii i króla Jana III zostaną na długo w pamięci młodzieży.

Wizytę w stolicy zwieńczyło zwiedzanie muzeum Powstania Warszawskiego, definitywnie nie jest to miejsce, którym można się zachwycić, ale będąc w Warszawie trzeba je odwiedzić. W muzeum każdy mógł zobaczyć nie tylko oryginalną broń, dokumenty, czy ubrania, ale także skorzystać z nowoczesnej technologii, dzięki której można usłyszeć szum ulic, ataki bombowe czy zobaczyć krótkie filmy z roku 1944.

Finaliści konkursu wyjechali ze stolicy uśmiechnięci, bogatsi w nowe doświadczenia oraz przede wszystkim mądrzejsi.

Anna Wilczek


XX Jubileuszowy Konkurs Wiedzy Ogólnej „Leonardo 2016” jest współfinansowany przez Zarząd Powiatu Suskiego w ramach realizacji Zadania Publicznego Powiatu Suskiego na rok 2016 w zakresie: kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich serdecznie dziękuje opiekunom uczniów: Pani Annie Wilczek, Panom Rafałowi Packowi i Andrzejowi Piłatowi oraz Panu Marcinowi Leśniakiewiczowi właścicielowi Firmy EMELTUR Usługi Przewodnicki i Turystyczne z Suchej Beskidzkiej za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki i serdeczną atmosferę sprzyjającą integracji młodzieży słowackiej i polskiej. Serdecznie dziękuje także Panu Zbigniewowi Kowalskiemu Koordynatorowi zadania „XX Jubileuszowy Konkurs Wiedzy Ogólnej „Leonardo 2016” za prawidłowy i terminowy przebieg wszystkich działań realizowanych w ramach tego przedsięwzięcia.

Zobacz najnowsze aktualności:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content