Promocja wydawnictwa SGB

Dzień 1 września stanowi od lat jedną z najważniejszych a jednocześnie najtragiczniejszych dat w historii naszego narodu.

W 73 rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej w sali rycerskiej suskiego zamku odbyła się promocja książki: „DRUGA WOJNA ŚWIATOWA POD BABIĄ GÓRĄ. KSIĘGA STRAT”. Organizatorem i gospodarzem spotkania było Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich z siedziba w Zawoi. Wydawnictwo to stanowi trzeci tom ukazującej się od kilku lat Biblioteki Babiogórskiej. Jest niejako owocem VI Sympozjum Popularno-Naukowego SGB, które miało miejsce w dniu 11 września 2009 roku. Głównym pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia był pan Stanisław Smyrak – jeden ze współzałożycieli SGB i jego wieloletni Sekretarz.

Dodajmy, że publikacja została opracowana przy współpracy merytorycznej z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Redaktorem naukowym, a także autorem wyboru tekstów i fotografii do książki, jest dr Piotr Sadowski. Katarzyna Słbosz-Palacz to redaktor prowadząca. Projekt książki, jej okładki i opracowanie fotografii jest dziełem Jana Palacza.

Spotkanie promocyjne rozpoczęło się od prezentacji montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów gimnazjum w Budzowie. Autorem scenariusza tego widowiska była Pani mgr Barbara Wierzbicka, nauczyciel języka polskiego w tamtejszej szkole. W programie wykorzystano fragmenty omawianej książki, a także wiersze uczestników i laureatów konkursu poetyckiego: „PAMIĘCI NASZYCH PRZODKÓW – OFIAR II WOJNY SWIATOWEJ”. W interpretacji młodych artystów można było usłyszeć między innymi teksty autorstwa: Urszuli Janickiej-Krzyywdy, Aleksandry Jurzak oraz Józefa Czarnego.

Uroczystego otwarcia spotkania oraz powitania zebranych gości dokonał Marek Listwan – Starszy Gazda SGB. Z kolei o „Stratach wojennych w Regionie Babiogórskim” mówił redaktor naukowy dr Piotr Sadowski. Katarzyna Słabosz-Palacz (redaktor prowadząca) poświęciła swoje wystąpienie historii powstania książki oraz podziękowaniom wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jej powstania.

Później przyszedł czas na wystąpienia zaproszonych gości. W tej części spotkania promocyjnego usłyszeliśmy wypowiedzi Joanny Bobowskiej – posłanki na Sejm RP, Tadeusza Gancarza – Starosty Suskiego, Jerzego Mydlarza – historyka (prelegenta sympozjum z 2009 roku i jednego z ankieterów), a także Pana Stanisława Zembaczyńskiego – kombatanta, członka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wszyscy oni podkreślali ze szczególna mocą znaczenie i rolę tego opracowania dla społeczeństwa obszaru gmin zrzeszonych w SGB. Jerzy Mydlarz mówił także o misji i roli osób zbierających materiały w poszczególnych gminach.

W ostatniej części zamkowego popołudnia Starszy Gazda Marek Listwan dokonał wręczenia zebranym egzemplarzy książki. Otrzymali je ankieterzy z poszczególnych gmin, prelegenci sympozjum, laureaci konkursu poetyckiego, zaproszeni goście, przedstawiciele samorządu lokalnego z gmin stowarzyszonych oraz delegaci tworzący Radę Starszych Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich.

Redaktorzy książki mają głęboką nadzieję, że stanie się ona podstawowym dla tego regionu źródłem wiedzy historycznej.


Ksiązkę pt. “Druga Wojna Światowa Pod Babią Górą. Księga Strat” można nabyć w Urzędach Gmin – Członków Stowarzyszenia.

Opracował
Wojciech Pazdur
Rzecznik SGB

Zobacz najnowsze aktualności:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content