Rocznik Babiogórski Tom 20

Ukazał się 20. jubileuszowy tom Rocznika Babiogórskiego wydany wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym.

W pierwszej części zamieszczone zostały następujące artykuły:

  1. Przemiany społeczno-ekonomiczne i krajobrazowe w ostatnich 25 latach na obszarze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich – autorzy Krzysztof Miraj, Karolina Listwan-Franczak, Paweł Franczak,
  2. 65 lat Babiogórskiego Parku Narodowego – autor Tomasz Pasierbek,
  3. Losy Zamku Suskiego – autorzy Barbara Woźniak i Lucyna Steczek,
  4. Rewitalizacja ruin zamku w Lanckoronie – autor Ewa Klimala – Gądek,
  5. Konferencje naukowe wartością edukacyjną – autor Anna Kulka.

W dziale prezentacje znalazł się artykuł Czterdzieści lat instytucji Chranena Krajinna Oblast Horna Orava – autor Dusan Karaska.

Babiogórski Park Narodowy zamieścił dwa artykuły. O planie ochrony dla Babiogórskiego Parku Narodowego – autor Janusz Fujak i Teledetekacja   w ochronie przyrody – autor Dariusz Chochół.

Wzorem lat ubiegłych wszystkie gminy należące do Stowarzyszenia zaprezentowały krótkie komunikaty z wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz przedstawiły wydane publikacje w 2018 roku.

Tradycyjnie opublikowano sprawozdania z działalności Zarządu Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich za 2018 rok oraz sprawozdanie z działalności Babiogórskiego Parku Narodowego za rok 2018.

W części Arkusz literacki ukazał się artykuł Macieja Mażula – Miejsce tradycji i dziedzictwa przyrodniczego regionu w poezji.

W związku z tym, iż jest to wydanie jubileuszowe, jak wspomniano na początku, Maria Mazur Sekretarz Stowarzyszenia podsumowała najważniejsze tematy jakie ukazały się w okresie dwudziestu lat na łamach Rocznika. Dla ubogacenia bieżącego wydania zamieszczono kolorową wkładkę przedstawiającą zestaw fotografii z gmin stowarzyszonych obrazujący zmiany jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat lub też zostały uznane przez włodarzy za szczególnie istotne   i warte zapisania.

Są też wspomnienia o postaciach zasłużonych dla naszego terenu, które odeszły od nas w 2018 roku.

Całość zamykają noty biograficzne autorów.

Zachęcamy zatem do lektury z nadzieją, że prezentowane teksty spotkają się z życzliwym przyjęciem, a także wzbogacą wiedzę o naszej, pięknej babiogórskiej ziemi.

Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje autorom, Pani redaktor Katarzynie Fujak, która pomimo swoich obowiązków służbowych podjęła się tego zadania, Pani Ewelinie Rolce za korektę tekstu oraz wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do wydania 20 tomu Rocznika. Dziękuje także Panu dyrektorowi Babiogórskiego Parku Narodowego za dofinansowanie tego wydawnictwa.

Rocznik Babiogórski Tom 20 można nabyć w biurze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej ul. Mickiewicza 19, II piętro pokój nr 47 w cenie 18 zł za 1 egzemplarz.

Zobacz najnowsze aktualności:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content