
Bardzo owocne obrady towarzyszyły w tym roku 52 Walnemu Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, które odbyło się 25 kwietnia 2026 r. w malowniczej Lipnicy Wielkiej. W ramach zebrania podsumowującego 2025 r. wysłuchano sprawozdania zarządu z działalności finansowej i merytorycznej stowarzyszenia zreferowanych przez Starszego Gazdę Zarządu Andrzeja Pecia i Sekretarza Stowarzyszenia Krystiana Krzeszowiaka. Całość procedury dopełniła opinia Komisji Rewizyjnej odczytana przez Henryka Penę, Przewodniczącego Rady Miasta Jordanowa, która nie stwierdziła nieprawidłowości i pochwaliła zarząd za operatywność, a zwłaszcza pozyskane dodatkowe, rekordowe środki na działalność stowarzyszenia w kwocie 76.000 zł. Pierwszy raz również pełna kwota dofinansowania Złazu Samorządowego przez Województwo Małopolskie trafiła w całości do gminy-organizatora. Delegaci po przyjęciu sprawozdań udzielili absolutorium urzędującemu zarządowi jednomyślnie. W dalszej części zebrania uregulowano zapisy statutowe SGB, tworząc tekst jednolity, które omówił jego Radca Prawny Jakub Przerywacz.

W części “Wolne wnioski”, gospodarz tegorocznego Złazu Samorządowców, Wójt Gminy Mucharz Paweł Paździora poprosił zgromadzonych o archiwalne fotografie ze Złazu, który odbył się w Świnnej Porębie w roku 2012. Doprecyzowano też i skrócono procedurę laudacji “Lauru Babiogórskiego”, a także na wniosek Wójta Gminy Lipnica Wielka zaproponowano przeprowadzenie pierwszego przeglądu “Kapel Babiogórskich”.
Podjęto też bardzo ważną uchwałę, która była konsekwencją dyskusji poprzedniego dnia (po konkursie “Leonardo” w Zubrohlavie) ze starostami (wójtami) gmin słowackich, a dotyczącej koncepcji wspólnej ścieżki rowerowej, która połączy sąsiedzkie dwa kraje, 3 jeziora (mucharskie, orawskie i żywieckie), a także gminy wokół “Babiej Góry”. Co istotne, żadna z gmin stowarzyszenia nie zostanie przy tworzeniu wspólnej koncepcji pominięta, a taka lokalizacja ścieżki otwiera szansę na włączenie do niej “Jordanowszczyzny” i potencjalne skomunikowanie ich ze ścieżkami nowotarskimi w przyszłości. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia upoważniło jego Zarząd do podpisania umowy z przedstawicielami słowackiego “Zdrużenia Babia hora” na realizację stworzenia wspólnej koncepcji ścieżek rowerowych i turystycznych łączących gminy podmiotów w nich zrzeszonych.

Skąd wziął się pomysł? Tajemnicą nie jest, iż różnorakie ścieżki rowerowo-trekkingowe zyskują coraz większą popularność i zmieniają styl obecnej turystyki pieszo-rowerowej. Co chwilę możemy usłyszeć lub wyczytać o nowych fragmentach otwieranych ścieżek lub koncepcjach łączenia już istniejących obejmujących co raz większe odległości. Realizowana jest obecnie rozbudowa ścieżki rowerowej tzw. “VeloSkawy”, która docelowo połączy istniejący już odcinek z Korony Zapory “Jeziora Mucharskiego”, poprzez gminy Mucharz, Stryszów i Zembrzyce, by końcowy fragment tego etapu znaleźć na Rynku w Suchej Beskidzkiej. Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt powołał w listopadzie 2024 roku Komisję ds. Rozwoju Ścieżek Rowerowych i Trekkingowych w Suchej Beskidzkiej. W jej skład weszli przedstawiciele samorządu suskiego, radni i pracownicy urzędu, aktywni pasjonaci turystyki pieszej i rowerowej, a przewodniczył jej Przewodniczący Rady Miasta Sucha Beskidzka Krystian Krzeszowiak, który obecnie pełni również funkcję Sekretarza SGB. Komisja w marcu 2025 r. przedstawiła koncepcję rozbudowy sieci ścieżek rowerowo-trekkingowych w mieście Sucha Beskidzka z wykorzystaniem ukształtowania terenu. Część dotyczącą ścieżek rowerowych przedstawił Krystian Krzeszowiak, częścią trekkingową zajął się Bogusław Kołodziejczyk.

Podstawowym zaproponowanym przez jej Przewodniczącego zapisem było wyprowadzenie ścieżki rowerowej do granicy gminy ze Stryszawą, aby umożliwić połączenie pomiędzy dwoma jeziorami: mucharskim i żywieckim czyli między “VeloSkawą”, a “VeloSołą”. Kolejny krok został uczyniony podczas wizyty partnerskiej w styczniu tego roku, którą odbyli Starszy Gazda z Sekretarzem SGB w Oravskiej Polhorze, u Starosty Oravskiej Polhory Michala Strnála padła propozycja by dołączyć do tej koncepcji ścieżki rowerowe prowadzone od Jeziora Orawskiego, poprzez gminy “Zdrużenia Babia hora” i zlokalizowane wokół “Królowej Beskidów” po obu jej stronach.

Pomysł ten zyskał jednolitą akceptację Zarządu naszego Stowarzyszenia w dniu 20 lutego br. i zgodnie założeniami został przedstawiony do akceptacji Walnego Zgromadzenia Członków SGB na kwietniowym posiedzeniu. Podczas dwóch dni rozmów polsko-słowackich, najpierw 24 kwietnia po wspaniałym konkursie “Leonardo” w Zubrohlavie, a dzień później podczas Walnego Zebrania Członków w Lipnicy Wielkiej na Orawie głos zabierali poszczególni przedstawiciele samorządów chwaląc wspólną propozycję i przedstawiając zaawansowanie prac w swoich gminach. Głos m.in. zabrał Wójt Gminy Koszarawa Czesław Majdak prezentując postępy prac “VeloKoszarawa”, a także Wójt Gminy Zawoja Michał Łukasik kontynuując wniosek przedmówcy i budowę dalszej części tej trasy od Przełęczy “Klekociny”. Omówiono również połączenia ścieżki z gminą Maków Podhalański, która też jest już realizowana i którą przedstawił wspólnie Burmistrz Makowa Podhalańskiego Michał Surmiak wraz z Przewodniczącym Rady Tomaszem Spyrką. Głos zabrał również Starszy Gazda SGB Andrzej Peć zwracając uwagę by sąsiednie gminy wspólnie uzgadniały połączenia ścieżek między gminami i prowadziły je wokół atrakcji, które chce wyeksponować każda gmina. V-ce Przewodniczący Rady Gminy Stryszawa Łukasz Nisio zwrócił uwagę by podstawowa ścieżka łącząca gminy miała raczej rodzinny charakter, a pozostałe ścieżki rowerowe w każdej z gmin oznakować wedle stopnia ich trudności.
Jakie konkrety padły na tym spotkaniu? Starosta Oravskiej Polhory Michal Strnál zawnioskował o podpisanie polsko-słowackiej umowy dotyczącej stworzenia wspólnej koncepcji rozwoju ścieżek rowerowych nazwanej roboczo “Babiogórską ścieżką 3 jezior” jeszcze w maju, by próbować sfinansować jej stworzenie jeszcze w bieżącym finansowaniu środków transgranicznych w ramach “Interreg”. Kolejną propozycją była próba wpisania niniejszej koncepcji i obu podmiotów, które mają ją realizować czyli “Zdrużenia Babia hora” i SGB do przyszłej Strategii Rozdziału Środków UE na lata 2028-2034 (WRF) co w przyszłości miałoby ułatwić pozyskanie środków unijnych na te cele. Wspólnie uzgodniono, iż delegaci wszystkich gmin przekażą swoim organom stanowiącym zamiar wspólnej koncepcji oraz zajmą się stworzeniem koncepcji ścieżek rowerowo-trekkingowych w swojej gminie, z uwzględnieniem połączenia z sąsiednimi gminami. Kolejnym etapem będzie stworzenie wspólnego portalu turystycznego gdzie wszystkie stowarzyszone gminy zamieszczą komplet informacji dotyczących tras turystycznych, połączeń komunikacyjnych, gastronomii i noclegów, a także wszelkich atrakcji i bogactwa kulturowego okolic “Babiej Góry”.
Zgodnie stwierdzono na koniec, iż zaproponowana Koncepcja powinna w znaczny sposób zmienić i ożywić oblicze obecnej turystyki wokół “Królowej Beskidów” i pobliskich gmin. Region dysponuje dużym potencjałem krajobrazowym i kulturowym, który warto odkryć z perspektywy podróży z plecakiem czy roweru. Niewątpliwie jest też inwestycją w promocję regionu i zdrowego trybu życia naszych mieszkańców. Stowarzyszenie gmin ma doskonałe warunki by właśnie takie projekty realizować wspólnie i dlatego właśnie otwieramy w ten sposób nowy rodzaj naszej współpracy. Trzymajcie kciuki, będziemy na bieżąco informować Was o kolejnych krokach.



