W dniach 8-9 czerwca 2018 r. odbyła się wycieczka dla finalistów Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Leonardo” 2018.
Celem tegorocznego wyjazdu było zwiedzanie Łańcuta, Leżajska i Zamościa.
W wycieczce brało udział 31 uczniów z Polski i 9 ze Słowacji, nad którymi opiekę sprawowało 4 nauczycieli oraz przewodnik – Pan Marcin Leśniakiewicz. Organizatorem wyjazdu był EMELTUR Usługi Przewodnickie i Turystyczne.
Wszyscy uczestnicy wycieczki zebrali się na parkingu przed Urzędem Miejskim w Suchej Beskidzkiej o godz. 6.00, gdzie ciepło powitała ich Pani Maria Mazur, która zadbała o to, aby wyjazd był nie tylko bardzo interesujący, ale również wygodny i obfitujący w smaczne posiłki. O godz. 6.30 wycieczkowy autobus z suskiego „Beskidy Tourist” wyruszył z Suchej Beskidzkiej do Łańcuta. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Łańcucie. Uczestnicy wycieczki podziwiali przepiękne wnętrza komnat pałacu Lubomirskich i Potockich, jak również oglądali wystawy w pałacowej stajni, bogate zbiory wozowni oraz wspaniałe przypałacowe parki. Słoneczna pogoda, przyjemny cień starych drzew, niezwykła woń kwitnących róż oraz wyjątkowe otoczenie sprzyjały zawieraniu nowych znajomości i integracji młodzieży. Następnie wycieczka udała się do Leżajska. Podczas spaceru przewodnik przybliżył uczestnikom specyfikę tego miasteczka. Opowiedział m.in. o historii społeczności żydowskiej, a następnie zaprowadził wszystkich na żydowski cmentarz, gdzie znajduje się wyjątkowy grobowiec, tzw. ohel Cadyka Elimelecha Weissbluma, będący celem pielgrzymek chasydów z całego świata. Uczestnicy wycieczki byli świadkami modlitewnych śpiewów, które w tym czasie odprawiali młodzi wyznawcy religii Mojżeszowej. W Leżajsku znajduje się też wspaniały zespół kościelno-klasztorny oo. Bernardynów, który także znajdował się na trasie tej eskapady. Miejsce to słynie z cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia oraz niezwykłych organów. Leżajskie organy w Bazylice oo. Bernardynów słyną w całej Europie, jako jedne z najlepiej brzmiących. Organy składające się z trzech oddzielnych instrumentów, które mają oddzielne klawiatury, co umożliwia równoczesne koncertowanie trzech artystów. Organy przyozdobione są postaciami świętych, zakonników i figurami tworzącymi chór muzyczny.
Kolejny punkt wycieczkowego programu to przejazd do Zamościa i zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu „Carskie Koszary” oraz wspólna i obiadokolacja. Po krótkim odpoczynku uczestnicy wycieczki z wielką ochotą przystali na propozycję pana przewodnika i udali się na wieczorny spacer po Zamościu. I tu kolejna niespodzianka – na płycie rynku niezwykłe występy
i wspaniała muzyka w ramach trwającej właśnie w Zamościu Arlekinady.
Podczas tego widowiska artystycznego można było podziwiać występy aktorów teatralno-cyrkowych, posłuchać muzyki dawnej oraz zobaczyć niespotykany występ teatru ognia.
Zwiedzanie Zamościa, architektonicznej perły kresów, miało miejsce w sobotę w godzinach dopołudniowych. Uczestnicy wycieczki mogli w blasku słońca zobaczyć wspaniale odrestaurowane zabytki tego niezwykłego miasta idealnego, miasta-twierdzy, jak również poznać jego ciekawą historię. Spacerowali także po zamojskim parku, widzieli wały obronne i fosę, poznali bramy prowadzące do miasta i odwiedzili fortyfikacje i bastiony. Potem nadszedł czas na pyszny obiad w „Koszarach kozackich”, a po nim dalsze zwiedzanie. Przewodnicy oprowadzili uczestników wycieczki po zmodernizowanych fortyfikacjach, bastionach i kazamatach. Opowiadając historię Zamościa, zwracali także uwagę na wątki historyczne związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Zwiedzanie tych wyjątkowych zabytków militarnych zakończyło pobyt w Zamościu, gdyż nadeszła pora udania się w drogę powrotną do Suchej Beskidzkiej.
W czasie drogi powrotnej, nie było końca rozmowom, dyskusjom, żartom i wspólnym zabawom. Trudno było się rozstać, co świadczy o ogromnym zadowoleniu i radości wszystkich uczestników tegorocznej wycieczki laureatów konkursu „Leonardo”.
Krystyna Wajdzik
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1
im. Jana Pawła II
w Suchej Beskidzkiej
(opiekun młodzieży)
Zarząd Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich serdecznie dziękuje młodzieży za wzorowe zachowanie, Pani Katarinie ze Słowacji, Pani Krystynie Wajdzik z Suchej Beskidzkiej, Pani Ewie Mętel z Koszarawy, Pani Katarzynie Włosiak z Zawoi, Pani Renacie Płachta ze Stryszowa za opiekę i serdeczność, przewodnikom za przekazanie ogromnej wiedzy na temat zwiedzanych miejsc i obiektów, Panu Marcinowi Leśniakiewiczowi właścicielowi firmy EMELTUR Usługi Przewodnickie i Turystyczne z Suchej Beskidzkiej za perfekcyjnie przygotowany program i pobyt uczniów, a także Panu Piotrowi Sali kierowcy za bezpieczny przejazd na trasie wycieczki.
Marek Listwan
Starszy Gazda
Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich
Fot. Marcin Leśniakiewicz.
Fotografie Krystyna Wajdzik