XXVI “Międzynarodowy Złaz Samorządowców” przeszedł do historii

27 sierpnia 2022 roku na mecie Międzynarodowego Złazu Samorządowców w Kukowie (Gmina Stryszawa) spotkali się samorządowcy wraz z rodzinami z 12 gmin należących do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich i ze Starostwa Powiatowego Suchej Beskidzkiej, a także sympatycy Stowarzyszenia. 

W bieżącym roku współorganizatorem  XXVI Złazu była Gmina Stryszawa. Łącznie na metę  przybyło około 550 osób. W Stryszawie samorządowcy gościli już w 2002 roku (VII Złaz – Groń Jana Pawła II) i w 2010 roku (XV Złaz – Jałowiec).

Grupy wędrowały 4 trasami:

  • Trasa I – Lachowice Centrum – Przełęcz Bacowa – meta Kuków 
  • Trasa II – Krzeszów Kościół – Capia Górka – meta Kuków
  • Trasa III – Stryszawa PKP – Dolina Lachówki i Kocońki – meta Kuków
  • Trasa IV – Tarnawa Górna – Leskowiec – meta Kuków

Zebranych przywitali  Pan Rafał Lasek Wójt Gminy Stryszawa i Pan Marek Listwan Przewodniczący – Starszy Gazda Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich.

Prowadząca spotkania Pani Anna Pituła–Biel przedstawiła cel złazu oraz członków komitetu organizacyjnego, a także przepisy wynikające z RODO, a przede wszystkim te dotyczące rozpowszechniania wizerunku uczestników.  

Spotkanie rozpoczęto mszą św. koncelebrowaną sprawowaną w intencji uczestników Złazu i mieszkańców gmin zrzeszonych w SGB oraz ZBH. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Gminy Stryszawa, która koncertowała w dalszej części spotkania. Na scenie wystąpiła także Kapela spod Jałowca, którą prowadzi Pan Wojciech Kubasiak.

Po mszy św. Pan Wójt Rafał Lasek zaprosi wszystkich na poczęstunek i tradycyjnie przystąpiono do zmagań sportowych i zgłaszania: najmłodszego  i najstarszego uczestnik Złazu, najliczniejszej grupy, najliczniejszej rodziny, najbardziej rozśpiewanej grupy, osoby która była na wszystkich Złazach.

Na posumowanie Złazu zostały wręczone dyplomy i upominki ufundowane przez Gminę Stryszawa i SGB, które wręczyli Starszy Gazda Pan Marek Listwan i Wójt Gminy Stryszawa Rafał Lasek. Otrzymali je:

  • najmłodsi uczestnicy: Basia Łaciak – 8 miesięcy, Antoś Nosal – 8 miesięcy, Franio Urbanek – 22 miesiące.
  • najstarsi uczestnicy: Jerzy Semsch – 94 lata, Tadeusz Uczniaka  – 80 lat, Józef Jarosz – 76 lat
  • najliczniejsze rodziny: Rodzina Pieronkiewiczów (30 osób), rodzina Kazików (16 osób), najliczniejsza grupa  (bez gminy Stryszawy): Gmina Budzów, Miasto Sucha Beskidzka (48 osób), Gmina Maków Podhalański (45 osób).

Za obecność  na Złazach dyplom otrzymali: Pan Jan Łaciak (25 złazów), Pan Tadeusz Uczniak (25 złazów). W bieżącym roku wszystkim grupom śpiewającym z poszczególnych gmin, które zaprezentowały się na scenie  przyznano wyróżnienia (wysoki poziom, różnorodność prezentowanych utworów). 

W zmaganiach sportowych:

  • w  biegu w alko-goglach z taczkami – pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gminy Budzów, drugie drużyna z Gminy Zembrzyce, trzecie drużyna z  Gminy Stryszawa.
  • w biegu z piłką – pierwsze miejsce zajęła drużyna z Suchej Beskidzkiej, drugie drużyna z Lipnicy Wielkiej, trzecie drużyna z Koszarawy
  •  w biegu/skoku w workach – pierwsza była drużyna z Makowa Podhalańskiego, druga z Mucharza, trzecia z Suchej Beskidzkiej.

 

Organizatorzy serdecznie dziękują:

Ks. Proboszczowi Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy  Krzeszowie  Bolesławowi Żmudzie, Kapelanowi SGB ks. Andrzejowi  Lichosytowi, ks. Markowi Śladewskiemu Wikariuszowi Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini, a także Nadzwyczajnemu Szafarzowi Komunii Świętej Grzegorzowi Krawczykowi,  Orkiestrze Dętej Gminy Stryszawa, Kapeli spod Jałowca, Panu Tomaszowi Pasierbkowi  Dyrektorowi Babiogórskiego Parku Narodowego i jego współpracownikom, Ochotniczej Staży Pożarnej, Panu Tomaszowi Lipce Kierownikowi Sekcji Babiogórskiej Grupy Beskidzkiej GOPR i jego kolegom za pomoc na trasach i podczas spotkania.

Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje Panu Wójtowi Rafałowi Laskowi i jego współpracownikom za profesjonalne przygotowanie XXVI Międzynarodowego Złazu Samorządowców i wspaniałą atmosferę.

Zdjęcia: P. Agnieszka Fluder i P. Marek Fluder.

Zobacz najnowsze aktualności:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content