“Zachować przeszłość” nadal tematyką “Kalendarza Babiogórskiego” w roku 2024.

W bieżącym roku nieco wcześniej niż w poprzednich latach ukazał się Kalendarz Babiogórski na 2024 rok, jako druga część dwutomowego wydawnictwa pod nazwą  “Zachować przeszłość…..” Pierwszą – jest kalendarz na rok bieżący przedstawiający muzea i izby regionalne położone wokół Babiej Góry. Druga część czyli kalendarz na rok przyszły poświęcona jest prywatnym kolekcjom i galeriom (otwartym pracowniom) z tego terenu. W słowie od redakcji pani Katarzyna Słabosz -Palacz redaktorka kalendarzy SGB pisze, że nie udało się jej zachęcić wszystkich kolekcjonerów i właścicieli galerii do współpracy, ale jej zdaniem „zaprezentowane w książce postacie pozwolą na zarysowanie wizerunku prywatnego, domowego, babiogórskiego muzealnictwa”. Ilustracje z charakterystyką właścicieli zbiorów zapewne spopularyzują ideę domowego muzealnictwa i kolekcjonerstwa – wyraźnie obecnie rozwijającego się nurtu i pomoże w ich poznaniu osobom zainteresowanym historią naszego regionu.

W części kalendarzowej prezentowany jest zbiór pocztówek i fotografii (53) – eksponaty cenne i ciekawe – jako niewielki  przykład bogatych zbiorów wymienionych w kalendarzu kolekcjonerów. Tradycyjnie w tej części są umieszczone imiona solenizantów, znaki zodiaku, wschody i zachody słońca, oraz święta kościelne, państwowe i międzynarodowe. Jest także około 400 wzmianek o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce na obszarze wchodzącym w skład SGB.

W części opisowej przedstawieni zostali kolekcjonerzy:

Pan Roman Bartyzel i jego syn Pan Michał Bartyzel, Pan Gabriel Borowy,Pan Błażej Dudziak, Pan Konrad Grzela, Pan Michał Karcz, Pan Bartosz Oczkowski, Pan Jan Pawlik, Pani Maria Polak, Pan Martin Rusnak (wieś Klin koło Namestowa – Słowacja), Pan Wit Mateusz Sarlej, Państwo Maria i Mariusz Słowińscy i Pan  Roman Wiciarz. Przedstawione osoby w przeważającej mierze kolekcjonują stare dokumenty, książki, fotografie, pocztówki, mapy itp. związane z terenem, z którego pochodzą. Są wśród nich też kolekcjonerzy monet, banknotów, oznak, stempli, obrazków z wizerunkiem świętych,  temperówek i innych eksponatów kultury materialnej.

Zaprezentowano także z Galerię „Na Uciechę”, Otwartą Pracownię – Zabawka Drewniana i Kącik Regionalny, Galerię Malarstwa na Szkle Stanisława Wyrtla, „Stara Chałupa” – otwartą pracownię i galerię autorską Renaty i Stanisława Starców.

Kalendarz został wydany wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym w nakładzie 1000 egzemplarzy. Można go zakupić w biurze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej,  ul. Mickiewicza 19, pokój nr 47 (budynek Urzędu Miasta) lub za pośrednictwem sklepu internetowego dostępnego na stronie internetowej Stowarzyszenia w zakładce „Publikacje” w cenie 32 zł za jeden egzemplarz.

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich serdecznie dziękuje wszystkim, dzięki którym powstał kalendarz na 2024 rok, a od tego wydania nosił on  będzie nazwę  „Kalendarz Babiogórski”. Dziękuje kolekcjonerom i właścicielom galerii za przedstawienie swoich cennych zbiorów, Pani Redaktorce Katarzynie Słabosz – Palacz i osobom z nią współpracującym, Panu Piotrowi Krzywdzie za korektę, Wydawnictwu Faktoria Wyrazu, sp. z o. o. z Krakowa, Firmie HOMAGO Studio Graficzne Maciej Hojda za opracowanie graficzne i skład, Poligrafii  Salezjańskiej z Krakowa za oprawę i druk, a także dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego za  współpracę i dofinansowanie kalendarza.

Zobacz najnowsze aktualności:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content