1.
Konkurs Wiedzy Ogólnej „LEONARDO” organizowany jest przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich oraz Združenie Babia hora.
2.
Adresatem Konkursu jest młodzież klas VII i VIII szkół podstawowych z gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich oraz ze strony słowackiej w Združeniu Babia hora.
3.
Konkurs swoim zakresem tematycznym obejmuje zagadnienia z przedmiotów obowiązujących w drugim etapie edukacyjnym tj. w klasach od IV do VIII (z wyłączeniem języków obcych) oraz dodatkowo wiedzę o regionie i religię.
4.
Konkurs przeprowadzany jest w 3 etapach: I – etap szkolny, w wyniku którego wyłonieni zostają reprezentanci szkół, uczestnicy II etapu – gminnego. W III etapie – tzw. finale głównym – biorą udział zwycięzcy etapów gminnych z poszczególnych gmin w liczbie określonej przez Zarząd Stowarzyszenia: Gmina Budzów – 4, Gmina Bystra Sidzina – 3, Gmina Jabłonka – 7, Gmina Miejska Jordanów – 2, Gmina Koszarawa – 2, Gmina Lanckorona – 2, Gmina Lipnica Wielka – 2, Gmina Maków Podhalański – 6, Gmina Mucharz – 2, Gmina Stryszawa – 5, Gmina Sucha Beskidzka – 4, Gmina Zawoja – 4, Gmina Zembrzyce – 2, Gminy Słowackie – 11 oraz dodatkowo 1 uczeń z gminy – gospodarza finału konkursu.
5.
Komisję konkursową powołują organizatorzy w składzie siedmioosobowym (w tym jedna osoba ze strony słowackiej). Przewodniczącego wybierają członkowie komisji. Do zadań komisji należy: nadzór nad prawidłowym przebiegiem finału głównego konkursu, wyłonienie zwycięzców i ogłoszenie wyników.
6.
Finał główny rozgrywany jest w dwóch częściach: części pierwszej – pisemnej i części drugiej – ustnej.
7.
Część pierwsza (pisemna) polega na wypełnieniu w ciągu 45 minut testów składających się z 33 pytań (pytania z przedmiotów obowiązujących w drugim etapie edukacyjnym z wyłączeniem języków obcych + pytania z wiedzy o regionie i religii). Odpowiedzi w części pisemnej oceniane są w skali od 0 do 2 punktów.
8.
Do części drugiej (ustnej) przechodzi łącznie dziesięciu uczniów, którzy uzyskali największą ilość punktów w części pisemnej, z zastrzeżeniem pkt. 9 i 10.
9.
Wśród uczestników części drugiej (ustnej) osiem miejsc zarezerwowanych jest dla uczniów z Polski, a dwa miejsca dla uczniów ze Słowacji.
10.
Gdy w części pisemnej dwóch lub więcej uczniów, znajdujących się na ostatnim miejscu uprawniającym do przejścia do części ustnej (odpowiednio: na ósmym miejscu wśród uczniów z Polski i drugim miejscu wśród uczniów ze Słowacji), uzyska identyczną ilość punktów, do części ustnej przechodzą wszyscy ci uczniowie, a liczba uczestników tej części konkursu odpowiednio się zwiększa.
11.
Część ustna polega na odpowiedzi przez finalistów na wylosowane przez nich zestawy składające się z pięciu pytań. Zestawy pytań są podzielone na kategorie tematyczne – uczestnicy finału najpierw sami wybierają kategorię tematyczną, a następnie losują konkretny zestaw. Za odpowiedź na każde z pytań można otrzymać 0, 2 lub 4 punkty.
Końcowe wyniki konkursu ustalane są po zsumowaniu wszystkich punktów uzyskanych przez jego uczestników w części pisemnej i części ustnej.
12.
Wszelkie kwestie związane z oceną i liczbą przyznawanych punktów leżą w gestii komisji konkursowej, która ma prawo w sytuacjach spornych zarządzić dogrywkę pozwalającą rozstrzygnąć konkurs.
13.
Laureaci (miejsca od I do III) mogą ubiegać się o przyznanie punktów na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa oświatowego.
14.
Nagrodą dla 31 najlepszych uczestników finału głównego (w tym 20 uczniów z gmin polskich, 11 – z gmin słowackich) jest wycieczka. Uczestnicy części
ustnej finału głównego otrzymują dodatkowo dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich, burmistrzów i wójtów z gmin stowarzyszonych oraz instytucje współpracujące.
Szczegółowy program wycieczki zostanie podany w terminie późniejszym.
15.
W sytuacjach wyjątkowych, w przypadku gdy w wycieczce nie może wziąć udziału uczestnik z pierwszej dwudziestki finału głównego, jego miejsce może zająć uczeń, który zajął pierwsze pozalimitowe miejsce (dot. uczniów z gmin polskich).
16.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany zasad, terminów i treści regulaminu w trakcie trwania konkursu.
17.
Regulamin został przyjęty przez Zarząd Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w dniu 30 stycznia 2020 roku. Zmieniony ze względu na sytuacje epidemiczną.
STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGÓRSKICH
ul. Mickiewicza 19
34-200 Sucha Beskidzka
telefon: 665-053-572
email: info@sgb.org.pl
STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572
Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć