Kalendarz na rok 2018

Kalendarz na rok 2018

Miłośnicy przyrody będą zachwyceni najnowszym kalendarzem na rok 2018, który powstał we współpracy z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Jest to wyjątkowa publikacja, której motywem przewodnim są babiogórskie ssaki.

Babia Góra oraz otaczająca ją przestrzeń jest domem i schronieniem dla wielu zwierząt.
Szczególną sympatią darzymy mieszkające tutaj ssaki, które często obecne są w naszej kulturze i tradycji. Kalendarz SGB na rok 2018 wydany wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym, jest kontynuacją cyklu przyrodniczego, który rozpoczęto kilka lat temu. Ssaki towarzyszą nam od zawsze, najpierw jako żywiciele rodziny i pomoc w gospodarstwie oraz stróże naszego dorobku. Dzisiaj częściej są traktowane przez człowieka jak członkowie rodziny, pupile, do których mamy wyjątkowy sentyment. Kalendarz ukazuje bogactwo i różnorodność fauny BgPN i okolicznych lasów oraz sposób ich kategoryzacji i rozróżniania.
Redaktorem wydanego wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich i Babiogórski Park Narodowy kalendarza jest Maciej Mażul, opracowanie graficzne przygotował Maciej Hojda, a barwne zdjęcia uzupełniające kolejne karty kalendarza to dzieło fotografów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, ale przede wszystkim miłośników babiogórskiej przyrody. Przygotowaniem i opracowaniem tekstów zajął się Tomasz Pasierbek – dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego, biolog z wykształcenia. Pierwsza część publikacji zawiera kilkadziesiąt niepowtarzalnych fotografii, na których widnieją te najbardziej znane, jak również mniej popularne gatunki zwierząt, uzupełnione krótkimi opisami, w których omówiono ich budowę i cechy charakterystyczne. Dodatkowo w kalendarzu pod każdą datą znajdują się informacje dotyczące wschodu i zachodu słońca, imiona solenizantów, znaki zodiaku oraz nazwy świąt kościelnych, państwowych i międzynarodowych.

Część druga składa się w całości z opracowań o charakterze popularno – naukowym, pisanych barwnym i przystępnym językiem, które z pewnością zainteresują nie jednego miłośnika fauny w naszym regionie, pragnącego zgłębić swoją wiedzę.
Trzecią część tworzy rokrocznie rozbudowywany i aktualizowany Teleinformator babiogórski. Kalendarz w cenie 25 zł można zakupić w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej ul. Mickiewicza 19, II piętro, pokój nr 47 ( budynek Urzędu Miejskiego w Suchej Beskidzkiej).

Sylwia N. Semik

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich i Pana Macieja Mażula – redaktora kalendarza, serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kolejnej pozycji książkowej obrazującej bogactwo otaczającej nas przyrody. Szczególnie dziękuje Panu dr Tomaszowi Pasierbkowi dyrektorowi Babiogórskiego Parku Narodowego, który pomimo swoich obowiązków zawodowych podjął się opracowania tego tematu i przedstawił go w sposób bardzo ciekawy, podkreślając najważniejsze cechy charakteryzujące zwierzęta z gromady ssaków, a szczególnie te zamieszkujące nasze tereny. Nie wydalibyśmy kalendarza, gdyby nie piękne, kolorowe zdjęcia (jest ich 92), otrzymane od osób, które uchwyciły najciekawsze momenty z życia zwierząt i najpiękniejsze babiogórskie krajobrazy – bardzo dziękujemy: Pani Renacie Burdyl, Pani Barbarze Kuligowskiej, Pani Katarzynie Radwan, Pani Barbarze Woźniak, Pani Aleksandrze Ziarkiewicz, Panu Bogusławowi Dobiszowi, Panu Grzegorzowi Kłysowi, Panu Januszowi Kociołkowi, Panu Jackowi Kubiena, Panu Grzegorzowi Leśniewskiemu, Panu Stanisławowi Szafrańcowi, Panu Marcinie Trybale, Panu Tomaszowi Urbańcowi, Panu Mariuszowi Wiechowi, Panu Wojciechowi Wilczyńskiemu, a Panu Piotrowi Krzywdzie za udostępnienie wiersza śp. Urszuli Janickiej Krzywdy. Kalendarz złożył w całość i graficznie opracował Pan Maciej Hojda, z którym współpracę bardzo sobie cenimy.

Mamy nadzieję, że podobnie jak kalendarz na rok 2017 „Babiogórskie grzyby”, będzie cieszył się dużym powodzeniem. Niebawem, bo już pod koniec października, ukaże się następna pozycja książkowa wydana również we współpracy z Babiogórskim Parkiem Narodowym – Rocznik Babiogórski tom 18.

Może Ci się spodobać również:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content