VI Sympozjum Popularno – Naukowe Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich

“W bieżącym roku mija 70. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pomimo upływu lat pamięć o tym strasznym czasie jest nadal żywa i należy ją przekazywać kolejnym pokoleniom. Jesteśmy to winni naszym Dziadkom, Rodzicom, Siostrom i Braciom, którzy oddali swoje życie, byśmy mogli żyć w niepodległej Ojczyźnie i być dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Pragniemy oddać im cześć i wydobyć z cienia zapomnienia Ich ofiarność, ludzką solidarność oraz miłość do Boga i Ojczyzny. Uznajemy to za nasz patriotyczny i moralny obowiązek” – tymi słowami Starszy Gazda Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich Marek Listwan rozpoczął VI. Sympozjum Popularno-Naukowe, które odbyło się 11 września 2009 roku w suskim zamku. Zgromadzonych na Sali Rycerskiej Gości powitał Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt. Hasłem tegorocznego sympozjum były „Straty osobowe, cywilizacyjne i materialne zadane przez hitlerowskie Niemcy czasie II wojny światowej w miejscowościach okołobagórskich w latach 1939 -1945”.

II wojna światowa odcisnęła bolesne piętno na losach niemal każdej rodziny w naszym kraju. Wciąż jednak nie wiemy ile tak naprawdę osób zostało zamordowanych przez hitlerowców, ile zginęło lub zaginęło w transportach, w niewoli, w obozach koncentracyjnych, na przymusowych robotach, w walkach partyzanckich, w innych nieznanych okolicznościach, tak na terenie  Polski jak i poza nią. Jeżeli choć jedna osoba, która zginęła lub zaginęła, nie została policzona, a jej sytuacja nie jest dotąd wyjaśniona, to nie możemy mówić, że proces liczenia strat został zakończony.

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich, wspólnie z poszczególnymi gminami, wchodzącymi w jego skład, powołało kwerendarzy, którzy na podstawie danych archiwalnych, zapisów w księgach zmarłych poszczególnych parafii oraz innych dostępnych źródeł dokonali bilansu przedmiotowych strat na terenie swoich gmin.  Dane liczbowe znajdą się w kolejnym wydaniu Rocznika Babiogórskiego.  Przedstawił je podczas sympozjum Pan mgr Jerzy Mydlarz. W czasie sympozjum wygłoszono także referaty:

  •  „Sytuacja polityczno–militarna w obszarze okołobabiogórskim Polski w czasie II wojny światowej w latach 1939-1945” – dr Maciej Korkuć,
  • „Sytuacja kościoła rzymsko-katolickiego w czasie II wojny światowej i zadane straty przez najeźdźców na polskie obszary w rejonie Babiej Góry w latach 1939-1945” – ks. mgr Jarosław Raźny,
  • „Działania obronne polskich formacji militarnych z hitlerowskimi Niemcami i ich efekty w obszarze Babiej Góry w latach 1939-1945” – mgr Stanisław  Bednarz, dr Piotr Sadowski,
  • „Ruch  regionalny w obszarze Babiej Góry w nowej sytuacji historycznej po 1945 r.” – mgr Emilia Rutkowska.

Sympozjum towarzyszy również wystawa okolicznościowa przygotowana przez Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej przy współpracy z MOK –Zamek  z materiałów przekazanych przez gminy i osoby indywidualne. Na ekspozycji można obejrzeć cenne dokumenty, rekwizyty i pamiątki pochodzące z okresu II wojny światowej.

W ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej Stowarzyszenie wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Suchej Beskidzkiej ogłosiło konkurs poetycki pod hasłem „Pamięci naszych przodków – ofiar II wojny światowej”.  Laureatką pierwszego miejsca w kategorii „Dzieci i Młodzież”  –  została Aleksandra Jurzak, za wiersz „Mamy jeszcze nadzieję”,    a w kategorii „Dorośli”-  Maria Bednarczyk  za wiersz „Bezimienni”. Autorki zaprezentowały swoje utwory podczas sympozjum.

Organizatorzy Sympozjum mają nadzieję, że podjęte przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich zadanie, choć trudne z przyczyn bardzo dużego upływu czasu, braku dostatecznych źródeł historycznych, zbliży  do poznania prawdopodobnego stanu i bilansu strat oraz odsłoni nowe informacje na temat losów naszych bliskich.

Zarząd SGB pragnie serdecznie podziękować Panu Stanisławowi Smyrakowi, inicjatorowi tego przedsięwzięcia, Panu Stanisławowi Lichosytowi Burmistrzowi Miasta Sucha Beskidzka – Gospodarzowi Sympozjum, kwerendarzom z Gmin stowarzyszonych, Referentom  i Autorom  wierszy, osobom, które przekazały materiały na wystawę i wszystkim którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania  i przeprowadzenia VI Sympozjum SGB.
Tego zadania nie udałoby się w pełni zrealizować, gdyby nie wsparcie finansowe Województwa Małopolskiego oraz Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, za co organizatorzy składają serdeczne podziękowanie.

Zobacz najnowsze aktualności:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content