Kalendarz SGB na rok 2023 w nowej odsłonie tematycznej dostępny już w sprzedaży!!!

Właśnie ukazał się kalendarz Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich na 2023 rok pt. “Zachować przeszłość” Tym razem został poświęcony  zagadnieniom historycznym kulturze i ludziom, którzy jak pisze „W słowie od redakcji” redaktorka naczelna Pani Katarzyna Słabosz-Palacz, wybitnie zapisali się  na regionalnych kartach Podbabiogórza i Orawy. Układ kalendarza nie zmienił się i jest taki jak w latach poprzednich, zmieniła się całkowicie tematyka. W ostatnich ośmiu kalendarzach dominowała babiogórska fauna i flora – zostały one szeroko opisane, a zawarte w nich informacje dobrze przyjęte przez czytelników.  W tym natomiast wracamy do przeszłości, aby ja utrwalić i przekazać przyszłym pokoleniom.

W części opisowej kalendarza przedstawione są muzea, skanseny, izby regionalne i izby pamięci znajdujące się na terenie gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich. Poszczególne placówki ułożone są w kolejności alfabetycznej miejscowości i przysiółków, w których się znajdują.  W opisach na wstępie ukazana jest historia obiektu i kolekcji, następnie charakterystyka zbiorów, a na końcu dodatkowo działalność kulturalno-edukacyjna, dane teleadresowe i informacje o dostępności zwiedzania. Teksty zilustrowano fotografiami. Natomiast w części kalendarzowej zaprezentowano stare pocztówki pochodzące ze zbiorów gmin, placówek muzealnych, prywatnych kolekcjonerów i zasobów biblioteki cyfrowej „Polona” administrowanej przez Bibliotekę Narodową. Starano się wybrać pocztówki dotąd niepublikowane, a stanowiące  cenne źródło historyczne o zmieniającym się  świecie  – jego krajobrazie, ludziach ich kulturze, zwyczajach itp. Ten kalendarz należy traktować jako pierwszy tom z cyklu – “Zachować przeszłość”…., bowiem planuje się w kalendarzu na rok 2024 (drugi tom) przedstawić  galerie, muzea i prywatne warsztaty słowackie znajdujące się na terenie Zdrużenia “Babia Hora” – stowarzyszenia współpracującego z SGB oraz te zbiory, które obecnie są niedostępne ze względu na remont obiektów.  Kalendarz wydano wspólnie z Babiogórskim Parkiem Narodowym  w nakładzie 1000 egz. Można go zakupić w biurze Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich w Suchej Beskidzkiej ul. Mickiewicza 19, II piętro, pokój 47 (budynek Urzędu  Miasta) lub za pośrednictwem naszego sklepu internetowego dostępnego na tej stronie w zakładce “Publikacje”.

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich serdecznie dziękuje wszystkim, dzięki którym udało się wydać kalendarz na 2023 rok, za wkład pracy w opisy zbiorów, za zdjęcia, za trud włożony w poszukiwanie starych pocztówek. Dziękuje Pani Katarzynie Palacz i osobom z nią współpracującym, autorom zdjęć, dyrektorom i opiekunom opisanych placówek, dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego za współpracę i dofinansowanie kalendarza.

Zobacz najnowsze aktualności:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content