Mimo kapryśnej pogody XXVII Międzynarodowy Złaz Samorządowców 2023 r. w Koszarawie udał się wspaniale.

Tradycyjnie w ostatnią sobotę  sierpnia  samorządowcy gmin należących do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich wraz z rodzinami oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego Suchej Beskidzkiej, a także sympatycy Stowarzyszenia wybrali się na XXVII Międzynarodowy Złaz Samorządowców.  Wędrowali trzema trasami wyznaczonymi przez gospodarza tegorocznej imprezy – Wójta Gminy Koszarawa:

Trasa Nr I – TZW. SZLAK PIWNY – KOSZARAWA CICHA SZKOŁA-GRANICA KOSZARAWSKI GROŃ, PRUSOK-KOSZARAWA GOK.

Trasa Nr II – KOSZARAWA CICHA-LACHÓWKA-LACHÓW GROŃ-POLANA ŹŁABOWA-KOSZARAWA  GOK

Trasa Nr III – KOSZARAWA BYSTRA-PRZEŁĘCZ KLEKOCINY-BESKIDEK-CZERNIAWA SUCHA-LACHÓW GROŃ – KOSZARAWA GOK.

Na metę złazu dotarło około 600 uczestników. W Koszarawie samorządowcy gościli już w roku 1999 ( IV Złaz) i w roku 2013 (XVIII Złaz).  Przybyłych przywitała prowadzącą Pani Grażyna Patera, która przestawiła cel Złazu  – promowanie górskich miejscowości, podziwianie piękna krajobrazów i przyrody oraz zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu i uprawiania turystyki, wymiana doświadczeń oraz członków zespołu organizacyjnego, a także przepisy wynikające z RODO, a przede wszystkim  dotyczące rozpowszechniania wizerunku uczestników i ich danych osobowych. Następnie na scenę poprosiła Pana Czesława Majdaka Wójta Gminy Koszarawa oraz Pana Marka Listwana Starszego Gazdę Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, którzy przywitali grupy złazowe i zaproszonych gości.

Niestety nadchodząca burza pokrzyżowała dalsze plany. Ze względu na obfity i gwałtowny deszcz nie odprawiono mszy św. Ks. Andrzej Lichosyt Kapelan SGB skierował do zebranych słowa nawiązujace do sobotniej ewangelii,  pomodlił się i pobłogosławił uczestników Złazu. Wieczorem otrzymaliśmy informację od ks. kapelana, że msza św. za uczestników Złazu i mieszkańców gmin SGB i ZBH została odprawiona  kościele św. Opostołów  Szymona i Judy Tadeusza w Skawienie.

Po krótkiej przerwie przystąpiono do realizacji dalszych punktów imprezy. W trakcie poczęstunku przygotowanego przez Koła Gospodyń Wielskich z Gminy Koszarawa na scenie zaprezentowała się Kapela góralska – kapela Żywczanie oraz  śpiewające i tańczące dzieci – zespół Wesołe Nutki z Żor. Organizatorzy zadbali także o najmłodszych uczestników. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach prowadzonych przez przedstawicieli Babiogórskiego Parku Narodowy, a nawet zobaczyć piękne konie i kozę z Klubu Jeździeckiego (członkowie z Koszarawy i Korbielowa), a także poszaleć na dmuchawcach. Dorośli mogli potańczyć przy  muzyce Darka i Heńka. 

Jak co roku, na zakończenie Złazu, Pan Czesław Majdak Wójt Koszarawy i Pan Marek Listwan Starszy Gazda SGB wręczyli dyplomy i upominki ufundowane przez gospodarza i SGB.

Najmłodszymi uczestnikami byli: Milenka (9 miesięcy), Konstanty  (2 lata i 10 miesięcy) oraz Amelia  (4 lata). Najstarszymi: Pan Emil  z Koszarawy (93 lata), małżeństwo z gminy Lanckorona (83 lata), Pan Stefan z gminy Budzów (78 lat). Dyplom za udział we wszystkich Złazach otrzymał Pan Tadeusz  z gminy Bystra -Sidzina, a Pan Jan z gminy Stryszawa za obecność na 25 złazach. Dyplomy otrzymały także najliczniejsze rodziny –   rodzina  z gminy Lanckorona (25 osób) i rodzina z gminy Koszarawa (15 osób). Najliczniejsza grupa przybyła z Gminy Stryszawa, z Gminy Budzów i z Suchej Beskidzkiej.

Organizatorzy serdecznie dziękują:

Ks.  Kapelanowi SGB  Andrzejowi  Lichosytowi, ks. Krzysztofowi Kozieł Proboszczowi Parafii św. Karola Boromeusza w Koszarawie, Ojcu Tytusowi Boguszyńskiemu  Proboszczowi Parafii w Koszarawie Bystrej, Nadzwyczajnemu Szafarzowi Komunii Świętej Grzegorzowi Krawczykowi za wparcie duchowe i modlitwę,
Kapeli Żywczanie oraz  zespołowi Wesołe Nutki z Żor, Zespołowi Darka i Heńka za uświetnienie imprezy,

Panu Tomaszowi Pasierbkowi  Dyrektorowi Babiogórskiego Parku Narodowego i jego współpracownikom  Panom Maciejowi Mażulowi i Tomaszowi Urbańcowi za pomoc i zorganizowanie stoiska z konkursami,

Panu Tomaszowi Lipce Kierownikowi Sekcji Babiogórskiej Grupy Beskidzkiej GOPR i jego kolegom za pomoc na trasach i podczas spotkania.

Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z Koszarawy za smaczny poczęstunek i miłą obsługę,

Klubowi Jeździeckiemu za uatrakcyjnienie spotkania,

Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Koszarawie  Annie Wilczędze  i jej współpracownikom za koordynację wszystkich działań organizacyjnych  i bardzo dobre przygotowanie Złazu,

Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje Panu Wójtowi Czesławowi Majdakowi i  jego współpracownikom za profesjonalne przygotowanie XXVII Międzynarodowego Złazu Samorządowców, za gościnę i wspaniałą atmosferę.

Autorzy zdjęć: Gabriela Gancarz, Marek Fluder, Zbigniew Krauze oraz archiwum Urzędu Gminy Jabłonka.

Zobacz najnowsze aktualności:

Łączy nas Babia Góra

Budzów
Budzów
Bystra-Sidzina
Bystra-Sidzina
Jablonka
Jablonka
Miasto Jordanów
m. Jordanów
Koszarawa
Koszarawa
Lanckorona
Lanckorona
Lipnica-Wielka
Lipnica-Wielka
Maków Podhalański
Maków Podh.
Mucharz
Mucharz
Stryszawa
Stryszawa
Sucha Beskidzka
Sucha Besk.
Zawoja
Zawoja
Zembrzyce
Zembrzyce

STOWARZYSZENIE GMIN BABIOGORSKICH
ul. Mickiewicza 19, 34-200 Sucha Beskidzka, tel. 665-053-572

×
×

Koszyk

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich - logotyp

DZIĘKUJEMY
właśnie wysłałeś wiadomość

Postaram się na nią jak najszybciej odpowiedzieć

Skip to content