Tegoroczny Konkurs Wiedzy Ogólnej „LEONARDO” organizowany przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich mamy już za sobą.
Wszystko zaczęło się w dniu 6 maja b.r., kiedy w 14 gminach polskich i 8 słowackich zostali wyłonieni reprezentanci do finału głównego. Finał tegorocznego konkursu odbył się we wtorek w niezwykle gościnnym Izdebniku w Gminie Lanckorona. Do miejscowego Zespołu Szkół zjechało 53 uczestników finałowych zmagań. Reprezentowali oni 13 gmin Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich i 8 miejscowości z terenu słowackiego „Zdrużenia Babia Hora”. Z naszych gmin zabrakło reprezentantów Gminy Budzów, którzy wyjechali na zaplanowaną wcześniej wycieczkę.
Finałową rywalizację, podobnie jak w eliminacjach gminnych rozpoczęła część pisemna. Miała ona wyłonić 10 najlepszych, którzy w części ustnej odpowiadali na 5 pytań. Pytania ujęte były w dwóch grupach: humanistycznej i matematyczno – przyrodniczej. Wśród finalistów zdecydowanie większą popularnością cieszyły się pytania z grupy humanistycznej.
Finałowa dziesiątka składała się z dwójki Słowaków i ośmiu reprezentantów gmin SGB. Słowacy uzyskali po pisemnym teście największą ilość punktów. Najwięcej, bo trzech reprezentantów miała w finale Gmina Stryszawa. Z naszej „siódemki” najlepsza po pisemnym teście była Magda Stasik, która zajmowała dobrą 9 lokatę.
Zmagania uczestników w finale ustnym oceniało 5 osobowe jury, na którego czele stanęła pani wizytator Izabela Łoś.
Ostatecznie kolejność konkursu była następująca:
- Sonia Król – Lanckorona
- Magdalena Stasik – Maków Podhalański
- Tomasz Bochacik – Jabłonka
- Paulina Chudjakowa – Sihelne (Słowacja)
- Katarzyna Radoń – Lanckorona
- Rafał Kwaśny – Stryszawa
- Jakub Kwasniak – Oravska Polhora (Słowacja)
- Dorota Czaicka – Stryszawa
- Barbara Czaicka – Stryszawa
- Paweł Szafraniec – Zawoja.
Cenne nagrody wręczyli finalistom: Marek Listwan – Starszy Gazda SGB oraz Paweł Bugiel – ze „Zdrużenia Babia Hora”. Najlepsza „30”-tka finalistów uda się na tradycyjną wycieczkę w dniach 18-20 czerwca, a laureaci otrzymają ponadto dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół średnich.
Pisząc o tegorocznym finale nie sposób nie wspomnieć o znakomitej organizacji w Zespole Szkół w Izdebniku. Dyrektor placówki pani Agnieszka Pachoń i jej najbliżsi współpracownicy zasłużyli pod tym względem na najwyższą ocenę. Podczas konkursu zaprezentowano multimedialną historię Izdebnika, wystąpił szkolny zespół wokalny prezentujący scenki kabaretowe „na ludowo”. Pani dyrektor przedstawiła multimedialną historię szkoły. Na koniec dużo oklasków zebrała grupa teatralna „Osiołka Porfiriona” pokazująca zebranym dwie legendy izdebnickie: o nazwie i o herbie.
Wojciech Pazdur