Po raz kolejny Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich z Babiogórskim Parkiem Narodowym wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach”, tym razem zgłaszając do wspólnie wydawane Roczniki Babiogórskie. Rocznik Babiogórski to cykliczne wydawnictwo poruszające problemy szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego terenów podbabiogórskich. Do chwili obecnej wydano 19 roczników, a 20 jest w opracowaniu. Organizatorami ww. konkursu jest Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Targi w Krakowie Sp. z o. o. i Wydawnictwo „Karpaty ” Andrzej Łączyński z Krakowa. Na 4. edycję konkursu nadesłano 100 tytułów (posiadających numery ISBN) przez 44 firmy wydawnicze z 9 krajów (Austria, Bułgaria, Czechy, Rumunia, Słowacja, Wielka Brytania i Włochy). Patronat nad konkursem objęli: Prezes Zarządu Głównego PTTK i Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Wydawnictwa oceniane były w następujących kategoriach:
– Albumy,
– Przewodniki,
– Popularnonaukowe, monografie i inne,
– proza literacka o tematyce górskiej,
– mapy,
– atlasy, encyklopedie lub słowniki nazewnictwa, miejscowości , obiektów, przyrodnicze i inne.
Rocznik Babiogórski (2016, 2017, 2018) jako wydawnictwo popularnonaukowe otrzymał wyróżnienie Koła Przewodników Beskidzkich PTTK im. Profesora Romana Reinfussa w Krakowie. Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje organizatorom konkursu za docenienie tego wydawnictwa. Jest to dla Stowarzyszenia ogromne wyróżnienie znaleźć się w tak zacnym gronie wydawców nie tylko z Polskie, ale także z zagranicy, to także motywacja do dalszej pracy wydawniczej opisującej piękno babiogórskiej ziemi. Podziękowania kieruje także do współwydawcy – Babiogórskiego Parku Narodowego za ogrom pracy włożonej w to wydawnictwo i jego dofinansowanie.
Zarząd SGB serdecznie gratuluje laureatom i wyróżnionym w tej edycji konkursu, a szczególnie Babiogórskiemu Parkowi Narodowemu za otrzymanie II miejsca w kategorii Popularnonaukowe, monografie i inne – za wydawnictwo „Ptaki babiogórskiego pogranicza” oraz Babiogórskiemu Centrum Kultury w Zawoi za zdobycie III miejsca w kategorii Mapy – za Mapy turystyczno-nazewnicze gminy Zawoja: I. Skawica i Zawoja Dolna, II Zawoja Dolna , Centrum, Wełcza, Mosorne i Przysłop, III. Babia Góra i Zawoja Górna ( 3 tytuły).